Dünyanın en ilginç müzeleri

Turistlerin en uğrak yerleri olan müzeler, çeşitli ülkelerde yaratıcılıkta sınır tanımıyor. Tuvalet Müzesi'nden Hardal Müzesi'ne dünyanın en ilginç müzelerini sizler için derledik...

Dünyanın en ilginç müzeleri

Turistlerin en uğrak yerleri olan müzeler, çeşitli ülkelerde yaratıcılıkta sınır tanımıyor. Müze yapılması için akla nasıl geldiği fikrini bir kenara bırakın, müzesi mi olurmuş? dediğimiz her şeyin müzesi olabiliyor. Tuvalet Müzesi'nden Hardal Müzesi'ne dünyanın en ilginç müzelerini sizler için derledik...

Kanalizasyon Müzesi - Fransa

Dünyanın en ilginç müzeleri
Kültür ve sanat şehri olan Paris'in müzeleri arasında Kanalizasyon Müzesi biraz farklı bir yere sahip. Kilometrelerce giden uzun tünellerden oluşan müze, 1200'lü yıllarda Kral Philippe tarafından yaptırılmış. Müzenin tek zorluğu ise derin koku içerisinde nefes alabilmek. 

 

İşkence Müzesi - Hollanda

Dünyanın en ilginç müzeleri
Amsterdam'da yer alan İşkence Müzesi'nde loş ışık eşliğinde geziyorsunuz. Tarihe tanıklık edeceğiniz İşkence Müzesi'nde ''kafatası kırıcı' gibi tarih boyu kullanılmış işkence aletleri sergileniyor. Amsterdam'ın İşkence Müzesi, ilginç müzelerden bir tanesi.

 

Kötü Sanat Müzesi - Amerika

Dünyanın en ilginç müzeleri
Yaratıcı zekanın unsuru olan Kötü Sanat Müzesi, dünyanın en ilginç müzelerinden biri. Amerika Boston'da yer alan Kötü Sanat Müzesi dürüstlüğü ile hayran bırakıyor. En kötü sanat eserlerinin bir araya getirildiği müze, fikir açısında dünyada tek. 

 

İç Çamaşırı Müzesi - Belçika 

Dünyanın en ilginç müzeleri
Belçika'da yer alan İç Çamaşırı Müzesi'nde gerçekten iç çamaşırları sergileniyor. Brüksel'de bulunan müzede ünlü ve zengin kişilerin en az 1 kere giydiği çamaşırları bulunuyor. Müzede, Elvis Presley'in çerçevelenmiş iş çamaşırı da yer alıyor. 

 

Cadılık Müzesi - İngiltere

Dünyanın en ilginç müzeleri
Cadılığa daire her şeyin yer aldığı Cadılık Müzesi, Cornwall'deki Boscastle Şatosu'nda yer alıyor. Batı Avrupa ve İngiliz tarihini de belgeleri ile öğrenme imkanı bulunan müzede bir de kütüphane yer alıyor. Müzeyi gezmek için randevu almalısınız. 

 

Sulabh Uluslararası Tuvalet Müzesi - Hindistan

Dünyanın en ilginç müzeleri
Dünyanın en ilginç müzelerinden bir diğeri hiç kuşkusuz tuvalet müzesi. Yeni Delhi'de kurulan Tuvalet Müzesi'nde Arjantin, Lüksemburg, Kuveyt ve Senegal gibi ülkelerden getirilmiş olan 2 binin üzerinde tuvalet sergileniyor. 

 

Kurşun Kalem Müzesi - İngiltere

Dünyanın en ilginç müzeleri
1500'lü yıllarda İngiltere Cumberland'da kopan fırtına sonrası ağaçların altından grafit adı verilen madde bulunur. Bu madde daha sonra kurşun kalem yapımında kullanılır. Her türlü kalemin bulunduğu müzede kalemler hakkında da detaylı bilgi veriliyor. 

 

Corpus İnsan Vücudu Müzesi - Hollanda

Dünyanın en ilginç müzeleri
Hollanda'da yer alan müze, 35 metrelik insan görünümlü bir binadan oluşuyor. Binada dolaştıkça insan vücudundaki tüm organları görmüş oluyorsunuz. 

 

Hardal Müzesi - Amerika

Dünyanın en ilginç müzeleri
Dünyanın en ilginç müzelerinden biri ise Amerika'daki Hardal Müzesi. Yaratıcı zekaya sahip ve yemeye düşkün olan Barry Levenson tarafından kurulan müze, Barry Levenson'ın 1980 yılından beri topladığı hardalları sergilemeye başlaması ile oluşmuş. 60 farklı ülkeden 4 bin 800 farklı hardalın bulunduğu müzede serginin yanı sıra satışta yapılıyor.