Dünyanın en uzun köprüleri

Bölgeler arası mesafeleri kısaltmak ve ulaşımı kolaylaştırmak için yapılan işte dünyanın en uzun köprüleri...

Dünyanın en uzun köprüleri

Bölgeler arası mesafeleri kısaltmak ve ulaşımı kolaylaştırmak için yapılan işte dünyanın en uzun köprüleri... 

Deniz, kara ve demiryolu yolculuklarında en büyük sorunumuz ulaşımın çok uzun sürmesidir. Gelişen teknolojiler ile birlikte bu yolculuklarda kolaylaşmaya başladı. İki bölge arasında en kısa ulaşım mühendislik harikası köprüler ile yapılabiliyor.

Türkiye'de de pek çok örneği olan, yolculuklarda zaman kazandıran köprülerin dünyadaki örneklerini derledik. Dünyadaki en uzun köprü ünvanı ise 164,8 kilometre uzunluğu ile Danyang-Kunshan Grand Köprüsü'ne ait.  Florida'dan Suudi Arabistan'a, ABD'den Çin'e işte dünyanın en uzun köprüleri...

Dünyanın en uzun köprüleri

1. Hangzhou Köprüsü

Dünyanın en uzun köprüleri
Şangay ile Ningbo arasındaki mesafeyi kısaltmak için tasarlanan Hangzhou Köprüsü'nün yapımı tam tamına 4,5 yıl sürdü. Uzunluğu 33,5 kilometre olan köprü, Şangay ile Ningbo arası mesafeyi 180 kilometre kısalttı. Köprünün inşası 14 Haziran 2007 yılında tamamlandı ve 1 Mayıs 2008 yılında halka açıldı. Köprü, Ningbo ve Şanghay arasındaki mesafeyi 400 kilometreden 180 kilometreye düşürdü. 

 

2. Seven Mile Köprüsü

Dünyanın en uzun köprüleri
Florida'da yer alan köprü, toplam 11,3 kilometre uzunluğunda. Seven Mile Köprüsü'nün inşası ise 1912 yılında tamamlandı. 

 

3. Lake Pontchartrain Causeway Köprüsü 

Dünyanın en uzun köprüleri
İki köprüden oluşan Lake Pontchartrain Causeway ABD'nin Louisiana eyaletinde yer alıyor. İlk köprü 1956 yılında, ikinci köprü ise 1969 yılında tamamlandı. Köprülerden birincisinin uzunluğu 38,352 kilometre, ikincisinin uzunluğu ise 38,422 kilometredir. 

 

4. San Mateo Köprüsü

Dünyanın en uzun köprüleri
San Mateo Köprüsü, San Fransisco Körfezi'nde yer alıyor. Uzunluğu 11,3 kilometre olan köprü 1967 yılında tamamlandı. 

 

5. Donghai Köprüsü

Dünyanın en uzun köprüleri
Şangay'da yer alan Donghai 'S' şeklinde tasarlanan bir asma köprü. 32,5 kilometre uzunluğunda ve 2005 yılında trafiğe açılan köprü 670 ayak üzerine inşa edildi. Köprü aynı zamanda 6 büyük çapa ile denizin dibine bağlı durumda. 

 

6. Confedration Köprüsü

Dünyanın en uzun köprüleri
Kanada ile Prens Edward Island arası yolu kısaltmak ve ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla inşa edilen Confedration Köprüsü 1997 yılında açıldı. Köprünün uzunluğu ise 12,9 kilometre. 

 

7. Kral Fahd Köprüsü

Dünyanın en uzun köprüleri
Suudi Arabistan'da yer alan Kral Fahd Köprüsü, 1986 yılında tamamlandı. Köprünün uzunluğu ise 25 kilometre. 

 

8. Rio-Niteroi Köprüsü

Dünyanın en uzun köprüleri
Rio de Janerio ve Niteroi kentlerini birbirine bağlayan Rio-Niteroi Köprüsü Brezilya'da yer alıyor. 13,9 kilometre uzunluğa sahip olan köprü 1974 yılında açıldı. 

 

9. Chesapeake Köprüsü

Dünyanın en uzun köprüleri
Chesapeake Köprüsü 2 köprüden oluşuyor. ABD'nin Virginia eyaletinde bulunan köprülerden ilk köprü 28,3 kilometre uzunluğunda ve 1964 yılında tamamlandı. İkinci köprü ise 12,9 kilometre uzunluğunda ve 1972 yılında tamamlandı. Köprü, Maryland eyaleti ile Virginia eyaletlerini Atlas Okyanusu kıyısında birbirine bağlıyor. Atlas Okyanusu üzerinde iki orta noktada deniz dibine dalan iki tünel ile bağlantı sağlıyor. Köprüyü bağlayan iki tünel sayesinde, tünellerin üzerindeki denizden büyük gros/tonluk yük gemileri ve transatlantik yolcu gemileri deniz trafiğini aksatmadan yollarına devam edebilmektedirler.

 

10. The Penang Köprüsü

Dünyanın en uzun köprüleri
Pinang adasında bulunan The Penang Köprüsü, 13,8 kilometre uzunluğa sahip ve 1985 yılında tamamlandı. Malezya'nın ikinci en uzun köprüsü olan The Penang Köprüsü, Güneydoğu Asya'nın beşinci en uzun köprüsüdür. Köprü inşa edildiğinde, orta şeridin altı şeridi vardı. Köprünün geri kalanının ise dört şeridi vardı. Köprünün tamamının altı şeridine kadar genişletilmesi için devam eden bir proje bulunuyordu. Proje çalışmaları 2008 yılında başladı ve 2009 yılı sonlarında tamamlandı. 

 

11. The Vasco da Gama Köprüsü

Dünyanın en uzun köprüleri
Avrupa'nın en uzun köprüsü olarak bilinen The Vasco da Gama Köprüsü'nün uzunluğu 17,2 kilometre. Portekiz'in başkenti Lizbon'da bulunan Tejo Nehri'nin üzerinden geçen bir köprüdür.  Köprü, Portekizli kaşif Vasco da Gama'nın Hindistan'a deniz yolu ile gitmesinin 500. yılı anısına düzenlenen Expo 98 fuarı öncesi 29 Mart 1998 tarihinde açıldı. 

 

12. Danyang - Kunshan Grand Köprüsü

Dünyanın en uzun köprüleri
Beijing - Şangay arasında inşa edilen köprü 164,8 kilometrelik uzunluğu ile dünyanın en uzun köprüsü ünvanına sahip. Çin'in Jiangsu eyaletinde bulunan köprü, aslında bir demiryolu köprüsüdür. Danyang, Changzhou, Wuxi, Suzhou ve Kunshan kenylerinden geçen köprünün inşasına 2006 yılında başlanmış ve 2010 yılında tamamlanmıştır.