Dünyanın en uzun köprüsü: Akashi Kaikyō!

Dünyanın en uzun köprüsü özelliğini 27 yıldır taşıyan Akashi Kaikyō Köprüsü, Japonya'da yer alıyor

Dünyanın en uzun köprüsü: Akashi Kaikyō!

Akashi Kaikyō Köprüsü Dünyanın en uzun köprüsü olma özelliğini taşıyor. Japonya’da bulunan Akashi Kaikyō Köprüsü Kobe şehrini Avaci adasıyla bağlıyor. 1991 metre uzunluğunda olan Akashi Kaikyō Köprüsü’nün en yüksek noktası 282,8 metre.

 

Dünyanın en uzun köprüsü: Akashi Kaikyō!

 

Akashi Kaikyō Köprüsü neden yapıldı?

Akashi Kaikyō Köprüsü’nün 1955 yılında 100 çocuk taşıyan bir feribotun başka bir feribotla çarpışması ve 168 kişinin ölmesi üzerine yapılmasına karar verildi.1988 yılında yapımına başlanan Akashi Kaikyō Köprüsü’nün tamamlanma tarihi 1998. Tam 10 yıl süren çalışmalar sonucunda kullanıma açılan Akashi Kaikyō Köprüsü 1990 metre uzunluğunda yapıldıktan sonra; 1995 yılında yaşanan  Kobe Depremi'nden sonra 1 metre daha uzatılmış.

 

Dünyanın en uzun köprüsü: Akashi Kaikyō!

 

Akashi Kaikyō Köprüsü maliyeti ne kadar?

 

Akashi Kaikyō Köprüsü yapımı 3.6 milyar dolara mal olmuş.

 

Dünyanın en uzun köprüsü: Akashi Kaikyō!

 

Akashi Kaikyō Köprüsü nasıl yapıldı?

 

Akashi Kaikyō Köprüsü inşaatında 100’den fazla yüklenici firma görev almış. Akashi Kaikyō Köprüsü çelik ayaklarının uzunluğu 298 metre, tabliyenin deniz seviyesinden yüksekliği ise 65 metre olduğu biliniyor. Akashi Kaikyō Köprüsü yapımında yaklaşık olarak 181,400 ton çelik ve 1.42 milyon metre küp beton kullanılmış.

 

Dünyanın en uzun köprüsü: Akashi Kaikyō!

 

Akashi Kaikyō Köprüsü özellikleri

 

Akashi Kaikyō Köprüsü kulelerin yüksekliği 282 metreyi, platform genişliği ise 35 metreyi bulur. köprü üzerinde her bir yöne üçer tane trafik şeridi bulunur.

 

Dünyanın en uzun köprüsü: Akashi Kaikyō!

İnşaat süreci 

Kulelerin ayakları denize inşa edileceği için, karada silindirik kolonlar içine kule temelleri dökülmüştür. 1988 yılında bu kule ayak temelleri denize taşınarak batırılmıştır. Kule temelleri denize silindirik kolonlar halinde döküldükten sonra, kule ayaklarının inşaatına başlanmıştır. Kulelerin bitiminden sonra, 1990 yılında iki kule arası çelik halat helikopterle taşınarak kulelere getirilmiştir. 1995 yılında köprünün inşaası sırasında meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremde köprüye bir zarar gelmemiştir ancak proje 1 yıl uzamıştır. Depremden sonra köprünün uzunluğu mühendisler tarafından 1 metre daha uzatılmıştır. Uzama işleminin ardından tabliyelerin montajına başlanmıştır. Köprü 10 yıllık inşaat süresinden sonra 1998 yılında trafiğe açılmıştır.