Dünyanın en uzun taş köprüsü Edirne'de!

Edirne Uzunköprü ilçesindeki dünyanın en uzun taş köprüsü, UNESCO Dünya Kültür Mirası geçici aday listesinde...

Dünyanın en uzun taş köprüsü Edirne'de!

Edirne Uzunköprü ilçesindeki dünyanın en uzun taş köprüsü, UNESCO Dünya Kültür Mirası geçici aday listesinde... II. Murat'ın hükümdarlığı döneminde mimar Muslihiddin'e yaptırılan Uzunköprü, Ergene Nehri üzerinde yer alıyor. Köprünün yapımı sırasında başmimar Usta Muslihiddin ile Mimar Mehmet birlikte çalışmış. Köprü, 16 yıl süren inşaat çalışmalarından sonra Anadoluve Balkanları birbirine bağladı.  

Dünyanın en uzun taş köprüsü Edirne'de!

Edirne Uzunköprü ilçesine ismini veren dünyanın en uzun taş köprüsü, 1392 metre uzunluğa, 6 metre 80 santim genişliğe sahip. Üzerinde 174 adet kemerin bulunduğu Uzunköprü'de kemerlerin bazıları sivri bazıları ise yuvarlak olarak yapılmış. Yüksekliği ve genişliği yerine göre değişiklik gösteren köprü adeta yıllara meydan okuyor. 

Dünyanın en uzun taş köprüsü Edirne'de!

Köprünün bazı ayaklarında sel yaranlar ve üzerinde de balkonlar bulunuyor. Taş ayaklarında fil, aslan ve kuş figürleri yer alıyor. Zaman içerisinde yıpranan köprünün en son onarımı 1963 yılında yapılmış. Tadilat sırasında üzerine beton dökülerek tarihi kimliğine zarar verilmiş. Ağır vasıtaların geçmesine izin verilmeyen köprüden küçük araçlar geçmeye devam ediyor. 

Dünyanın en uzun taş köprüsü Edirne'de!

Dünyanın en uzun taş köprüsü olan Uzunköprü, Osmanlı'nın Balkanlar'a yapacağı fetihlerde doğal bir engel olarak karşılarına çıkan Ergene Nehri'ni aşmak için kurulmuştu. Daha önce yapılmış olan tahta köprüleri nehrin sularının yıkması üzerine yapılan taş köprü, ordunun akınlarına kışın da devam edebilmesini sağladı. Uzun Köprü yapıldığında köprünün başına cami ve imaret yapılmış, Ergene Şehri adıyla da bir ilçe inşa edilmiştir.