Dünyanın konuştuğu Piyano Evi

Çin'in An-Hui Kenti'nin Huainan bölgesindeki Piyano Evi dışarıdan bakıldığında dev bir piyano ve kemanı andırıyor

Dünyanın konuştuğu Piyano Evi

Çin'in An-Hui Kenti'nin Huainan bölgesindeki Piyano Evi dışarıdan bakıldığında dev bir piyano ve kemanı andırıyor. Bu muhteşem yapı Hefey Teknoloji Üniversitesi Mimari Tasarım Fakültesi öğrencileri tarafından tasarlandı. 

 

Dünyanın konuştuğu Piyano Evi

The Piano House, müziğin gücünü yansıtan özgün yapılardan biri. Bu muhteşem tasarım güçlendirilmiş camdan yapılmış şeffaf bir keman ve bir piyanodan oluşuyor. 

Kemanın içinde piyano evine çıkan bir merdiven bulunuyor. Piyano Evi Çin, Huainan bölgesinde yerel bir kolejin müzik öğrencilerine çalışma yeri olarak müzik severler tarafından bir müzik okulu olarak yapılmış. 

 

Dünyanın konuştuğu Piyano Evi

 

Müzik ile mimarinin harmonisini ziyaretçilerine sunan bu yapı, dünya üzerinde görülmeye değer modern sanat yapıları arasında. Turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşan yapı, mimarisine ve işlemesine de yakışacak şekilde müzik okulu öğrencileri için oldukça ilham verici bir derslik. 

Bir viyolonselin içinden yukarı tırmanarak piyanonun içine girdiğinizi düşünün. İlk bakışta sadece masallarda karşılaşabilecek bir olaymış gibi görünen bu hayal, Heaveni Teknoloji Üniversitesi'nde okuyan bir grup mimarlık öğrencisi tarafından önce kağıda sonra da hayata geçirildi. 

 

Dünyanın konuştuğu Piyano Evi

 

Gerçek bir piyano görüntüsü yakalamak için neredeyse tamamı siyah ve beyaz cam kullanılarak inşa edilen The Piano House ulaşmak için önce tamamen şeffaf bir camdan inşa edilen viyolenselin içinde yer alan merdivenleri kullanmanız gerekiyor. Ardından ise bu merdivenler sizi doğrudan ana binaya ulaştırıyor.

Şehrin turizm değerini artırarak ekonomiyi canlandırmak amacıyla Huainan Fangkai Dekorasyon Projesi içinde 2007 yılında hayata geçirilen The Piano House'u sadece turistik bir mekan olarak adlandırmak ona yapılacak büyük bir haksızlık olur. Piyano'nun alt kısmında bulunan 2 konser salonu sanatsal organizasyonlara ev sahipliği yaparken, üst katlardaki müzik odaları ise bölgedeki yerel kolejlerde okuyan öğrenciler için uygulama sınıfı olarak hizmet veriyor. 

3 güçlü bacak üzerinde yükselen piyanonun alt kısmı güneşin etkisinden korunmak isteyen turistler ile dolup taşıyor. Floresan ışıklar ile donatılan The Piano House, gündüz olduğu kadar geceleri de baş döndürücü bir görüntüye sahip. Çin'in en romantik binalarından biri olarak adlandırılan bu bina, eşsiz mimarisi ile öne çıkıyor.