Dünyanın Yeni 7 Harikası

21 adayın yarıştığı ve 100 milyon kişinin oyladığı, 7 Temmuz 2007 tarihinde belli olan işte dünyanın yeni 7 harikası...

Dünyanın Yeni 7 Harikası

Kurtarıcı İsa Heykeli, Keops Piramidi, gladyatörlerin savaştığı Kolezyum... 21 adayın yarıştığı ve 100 milyon kişinin oyladığı, 7 Temmuz 2007 tarihinde belli olan işte dünyanın yeni 7 harikası... 

Yucatan - Meksika - Chichen Itza 

Dünyanın Yeni 7 Harikası

UNESCO Dünya Mirası olarak bilinen Chichen Itza, Kristof  Kolomb öncesi dönemde kurulmuş bir Itza Maya kentidir. Günümüzde ise Meksika'nın en çok ziyaret edilen ikinci arkeolojik sit alanıdır. Piramidin kendisi Maya tapınaklarının en sonuncusu ve en büyüğüdür. 

 

Rio de Janeiro - Brezilya - Christo Redentor 

Dünyanın Yeni 7 Harikası

38 metre yüksekliğinde olan Kurtarıcı İsa Heykeli, Rio de Janeiro şehrine tepeden bakan Corcovado Tepesi'nin üzerine yerleştirilmiştir. Yapımı 5 yıl süren heykel 1931 yılının Ekim ayında açılmıştır. 

 

Çin Halk Cumhuriyeti - Çin Seddi

Dünyanın Yeni 7 Harikası

UNESCO tarafından koruma altına alınan Çin Seddi, Pasifik Okyanusu'ndan Orta Asya'ya kadar uzanıyor. Çin Seddi, mevcut surları birleştirilmiş bir savunma sistemi şeklinde birbirine bağlamak ve saldırılardan korunmak amacı ile inşa edilmiştir. 

 

Roma - İtalya - Kolezyum 

Dünyanın Yeni 7 Harikası

Roma'da bulunan Kolezyum, usta bir komutan olan Vespasianus tarafından MS 72 yılında yapımına başlandı ve MS 80 yılında Titus döneminde yapımı sora erdi. İmparatorlar burada glasyatör dövüşleri düzenlerdi. Aynı zamanda halk gösterileri, hayvan avcılığı, taklit deniz savaşları da dramalandırılırdı. Kolezyum, 7 Temmuz 2007 tarihinde Dünyanın yeni 7 harikası arasında girmiştir. 

 

Cuzzo - Peru - Machu Picchu

Dünyanın Yeni 7 Harikası

Dünyanın yeni 7 harikasından biri ise Machu Picchu. Bugüne kadar çok iyi korunarak gelen İnka Antik Şehri 7 Temmuz 2007 tarihinde dünyanın yeni 7 harikasından biri olarak seçildi. 

 

Ürdün - Petra 

Dünyanın Yeni 7 Harikası

Arap Çölü'nün ucunda yer alan Petra, Greko - Roman örneklerine uygun olarak tasarlanmış ve 4 bin kişiyi ağırlayacak kapasitededir. Petra'da tapınak, ev ve tiyatro gibi yapılar kiraç taşına oyularak yapılmıştır. 

 

Agra - Hindistan - Tac Mahal 

Dünyanın Yeni 7 Harikası

Bu büyük anıt cami, beşinci müslüman Moğol İmparatoru, Jahan Şahın emir üzerine, vefat eden karısının hatırasına yaptırılmıştır. Tac Mahal her yıl yaklaşık 3 milyon ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Tac Mahal aynı zamanda Hindistan'da Müslüman sanatının en mükemmel mücevheri olarak kabul ediliyor. 

 

Kahire - Mısır - Keops Piramidi (Onur Ödülü) 

Dünyanın Yeni 7 Harikası

Keops Piramidi, Gize mezar Kenti'nde bulunan üç anıtsal piramitten en eski ve en büyük olanıdır. Dünyanın yedi harikasından biri olup günümüze kadar ulaşan tek eserdir. Piramidin yapımının yaklaşık 20 yıl sürdüğü sanılmaktadır.