Eğitimde en çok hangi ülkeler tercih ediliyor?

Eğitim alanında yurt dışına yönelik ilgi her geçen sene büyüyor. Türk öğrencilerin en çok ilgi gösterdiği ülkeler arasında ilk sırada İngiltere yer alıyor. Türkiye'den İngiltere'ye her sene ortalama 30 bin öğrenci gidiyor

Eğitimde en çok hangi ülkeler tercih ediliyor?

Yabancı dil öğrenme ya da bilinen yabancı dil sayısını artırma gibi cezbedici faktörlerin yanında ulaşım imkanlarındaki sıçrama, eğitim sektöründe "yurt dışı" seçeneklerin cazibesini artırdı. Türkiye'den dünyanın dört bir tarafına eğitim amacıyla giden öğrenci sayısı her geçen sene artış gösterirken, ilginin en yoğun olduğu ülke İngiltere oldu.

İngiltere'ye her yıl 30 bin öğrenci
Yurtdışı tur destinasyonları alanın çalışan blogProntotour'dan alınan bilgilere göre, Türk öğrencilerin eğitim amacıyla tercih ettiği 5 ülke listesinin ilk sırasında yer alan İngiltere'ye Türkiye'den her sene 30 bin öğrenci gidiyor. İngiltere'nin tercih edilmesinin nedenleri arasında, uçuş mesafesinin kısalığı ve İngilizce'nin tüm dünyada aktif olarak kullanılan bir dil olması bulunuyor.

İkinci sırada Amerika
Türk öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkeler arasında ikinci sırada ABD yer alıyor. ABD'nin tercih edilme nedeni ise eğitim kalitesi ve eğitim sonrasında sunulan iş imkanları... Diğer taraftan ABD'de bir üniversiteden kabul almak, Türkiye'den çok sayıda bursun da kapısını açıyor. Amerika'nın dezavantajlarının başında ise Türkiye'ye uzaklığı geliyor. 

 

Eğitimde en çok hangi ülkeler tercih ediliyor?

 

Malta üniversitelerine büyük ilgi
Türkiye'den Malta'ya gösterilen ilginin temel nedeni ise kısa süreli ve profesyonel dil eğitimi. Listenin üçüncü sırasında yer alan Malta, dil eğitimindeki fırsatlarının yanı sıra, Türkiye'ye yakınlığı ve turizm bölgesi olarak cazip bir merkez niteliği taşıyor.

 

Eğitimde en çok hangi ülkeler tercih ediliyor?

 

Dünyanın iki ucu: Avustralya ve Kanada
Amerika ve İngiltere ile benzer eğitim ve ekonomik koşullara sahip ülkelerden olan Kanada, Türkiye'den en çok öğrenci alan dördüncü ülke konumunda. Zorlu iklim koşulları ve fiziki uzaklık, Türk öğrencilerin diğerlerine göre daha az ilgi göstermesine neden oluyor. Buna karşın profesyonel eğitim ve öğrencilere sunulan iş imkanları, Kanada'nın üst sıralara tırmanmasının temel nedenlerini oluşturuyor.

 

Eğitimde en çok hangi ülkeler tercih ediliyor?

 

Listenin beşinci sırasında yer alan Avustralya ise, fiziki uzaklığına rağmen, rahat yaşam imkanı ve ana dil açısından avantajlar içeriyor. En az Amerikalı üniversiteler kadar kabul almanın zor olduğu Avustralya'da kıtasal özellikler cezbedici nitelikler taşıyor. 

 

Eğitimde en çok hangi ülkeler tercih ediliyor?