Ekonomik Güven Endeksi yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu, Haziran ayına ilişkin Ekonomik Güven Endeksi'nin geçen aya kıyasla yüzde 1.3 oranında yükseldiğini açıkladı

Ekonomik Güven Endeksi yükseldi

Sektörel Güven Endeks'lerinin yükselen ivmesinin ardından paralel bir istatistik de Ekonomik Güven Endeksi'nden geldi. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Haziran 2016 dönemini baz alan değerlendirmede Ekonomik Güven Endeksi'nin Mayıs 2016'ya kıyasla yüzde 1.3 oranında yükseldiği belirlendi.

Ekonomik Güven Endeksi 83.33'e yükseldi
Ekonomik Güven Endeksi'nde Mayıs ayı ile birlikte başlayan yükselme eğilimi Haziran'da da devam etti. Haziran ayında, uzun süreli düşüşün noktalandığı Mayıs ayına kıyasla yüzde 1.3'lük artış yaşandı ve Endeks değeri 82.26'dan 83.33'e ulaştı. TÜİK tarafından yapılan açıklamada bu tüketici güven endeksi, hizmet sektörü ve inşaat sektörlerine ait güven endekslerinden kaynaklandığı belirtildi. 

İnşaat, hizmet ve tüketici güvende yükselme
Bu dönem içerisinde İnşaat Sektörü Güven Endeksi 80.94, Hizmet Sektörü Güven Endeksi ise 95.75  değerine yükselmişti. Buna karşın İmalat Sanayi Güven endeksi ve Ticaret Sektörü Güven Endeksi'nde düşüş kaydedilmiş sırasıyla, 104.3 ve 99.65 değerine gerileme yaşanmıştı.

Yılın ilk çeyreğindeki sert düşüşler durdu
Türkiye'nin Ekonomik Güven Endeksi,  2016 yılının Ocak, Şubat, Mart ve aylarında önemli bir kayba uğramıştı. Ocak ayında yaşanan düşüş yüzde 16.8, Şubat ayında yüzde 14.8 olarak gerçekleşmiş; Mart ayındaki yüzde 9.5'lik ve Nisan ayındaki yüzde 6.1'lik kayıpla birlikte 73.86'ya ulaşmıştı. Düşüş eğilimi Mayıs ayında durmuş, yaşanan yüzde 12'lik artış ile birlikte endeks 82.26'ya ulaşmıştı. Haziran ayında da yükselme eğilim sürdü ve Endeks 83.33 düzeyini yeniden gördü.