Ekonomik Güven Endeksi yükselişini inşaat frenledi

TÜİK'in Mart 2016 dönemine ait Ekonomik Güven Endeksi geçen aya kıyasla yüzde 9.5 düzeyinde artış kaydetti. Endeksi belirleyen negatif yönlü parametrelerden biri ise inşaat olu. İnşaat sektörü güven endeksinde yüzde 1.7'lik düşüş kaydedildi.

Ekonomik Güven Endeksi yükselişini inşaat frenledi

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan Mart 2016 dönemine ait Ekonomik Güven Endeksi bir önceki aya kıyasla yüzde 9.5'lik artışa işaret etti. Tüketici güven göstergeleri ile mevsim etkilerinden arındırılmış reel sektör, hizmet sektörü, perakende sektörü ve inşaat sektörüne ait alt endeks ağırlıklarının birleştirilmesiyle oluşturulan Ekonomik Güven Endeksi'ndeki bu artış, reel kesim ve inşaat sektöründeki gerileme ile frenlendi. 

İnşaat'tan düşüş parametresi
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan rakamlara göre Ekonomik Güven Endeksi Mart ayındaki yüzde 9.5'lik artışla 78.27 düzeyine yükseldi. Bu artış, hizmet, perakende ve tüketici güven endeksindeki artıştan kaynaklanırken, sektörlere göre artış düzeyi, sırasıyla yüzde 4.8, yüzde 4.1 ve yüzde 0.5 olarak gerçekleşti. Endeks rakamları ise hizmet sektöründe 93.5, perakende ticaret sektöründe yüzde 4.1 ve tüketici güven endeksinde ise 67'ye yükseldi. 

İnşaat sektörü güven endeksindeki düşüş sürüyor... TÜİK verilerinin değerlendirmesine ulaşmak için tıklayın...

Bu artışlara rağmen Ekonomik Güven Endeksi'ndeki yükselme eğilim inşaat ve reel kesim endekslerindeki düşüşle engellendi. Reel Kesim Güven Endeksi yüzde 1 oranındaki düşüşle birlikte 105.20'den 104.10'a gerilerken, İnşaat Sektörü Güven Endeksi ise yüzde 1.7'lik düşüşle 81.43'e geriledi. 

Ekonomik Güven Endeksi nasıl belirleniyor?
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından her ay yayınlanan Ekonomik Güven Endeksi, tüketici ve üreticilerin genel ekonomik durum ile ilgili eğilim, değerlendirme ve beklentilerin özetleyen bileşik bir endeks olma özelliği taşıyor. Endeks, Tüketici güven göstergesi ile mevsim etkilerinden arındırılmış sektörlere ait normalleştirilmiş alt endekslerin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşuyor