Elektrik faturasını düşürmenin yolları

Evinizde kullandığınız elektrikli aletlerin elektrik tüketimini azaltmak elinizde. Peki elektrik faturasını düşürmenin yolları nelerdir?

Elektrik faturasını düşürmenin yolları

Buzdolabından televizyona, fırından çamaşır makinesine kadar elektrikli ev aletlerinin enerji tüketimini azaltmak pekala mümkün. Peki elektrik faturasını düşürmenin yolları neler, elektrikli ev aletlerini nasıl kullanmak gerekir?

Süpürge: Evlerin vazgeçilmezidir, elektrikli süpürgeler. Bu aletlerin enerji tüketimini azaltmak için torbasını sık sık boşaltmakta fayda var. Bunun dışında yılda en bir defa motor bölümünü açarak, toz ve pamukçukları temizleyin.

Buzdolabı: Buzdolaplarının bakımını düzenli yaptırın ve etrafın toz ve hava sirkülasyonunu etkileyici diğer maddelerden ve ısı kaynaklarından uzak tutun.

Çamaşır makinesi: Çamaşırlarınızı yüksek sıcaklıkta değil de, ılık suyla yıkayın. Durulamayı ise soğuk su ile yapın. Ayrıca, yıkama programlarını tam kapasite çalıştırın.

Bulaşık makinesi: Makineye bulaşıkları yerleştirmek oldukça önemli. Bulaşıkları aralarında 5 cm boşluk olacak şekilde dizin. Ön durulama yapmayın ve gerektiği durumlarda sıcak su yerine soğuk su kullanın.

Klima: Evin güneş alan kısımlarının ağaçlarla gölgelenmesi, cam filmleri, pencere ve duvar tenteleri pasif soğutma yöntemlerinin uygulanması klimada enerji kaybına sebep oluyor.

Televizyon: Küçük ekranlı televizyonlar büyük ekranlara göre daha az elektrik enerjisi tüketiyorlar. Ses düzeyinin düşük tutulması da elektrik enerjisi tüketimi azaltıyor.