Empire State Binası nerede?

Dünyanın en ünlü binaları arasında, Büyük Piramit ve Taç Mahal ile birlikte anılan Empire State Binası nerede? İşte yanıtı...

Empire State Binası nerede?

Dünyanın en ünlü binaları arasında, Büyük Piramit ve Taç Mahal ile birlikte anılan Empire State Binası nerede? İşte yanıtı... New YorK'ta heyecanın, görkemin ve ihtişamın sembolü olan Empire State Binası 40 yılı aşkın bir süre dünyanın en yüksek binası olarak anıldı. Genç rakipleri artık onu geçse de, Empire State Binası gökdelenlerin gökdelenidir. 

102 katlı bina

102 katlı olan bina, 81 metre yüksekliğindedir. Tepedeki televizyon kulesi yüksekliği 449 metreye çıkarır. İlk başlarda tepesine helikopter sahası yapılması planlanmış ama daha sonra bundan vazgeçilmiştir. Empire State, toplam 5 caddede 0,8 hektarlık bi alanı kaplıyor. Yapının tamamı 331 bin ton ağırlığında olsa da, temeli sadece 2 kat derinliğindedir. Bina, 54 bin 400 ton ağırlığında çelik kirişlerle ayakta durur. Giriş katından en yukarıya giden merdiven ise 1.860 basamaklıdır ve burada yarış düzenlenir. 

 

Empire State Binası nerede?

Şehir manzarası büyüleyici

Etrafında bulunan diğer binalardan dolayı, bina yerden çok rahat görülemiyor. Sade ve zarif Art Deco tarzında olan binanın gri taş cephesinde boydan boya paslanmaz çelik şeritler uzanıyor. Yüksek katlar içeriye doğru itilmiştir ve içerideki mermer kaplı lobi 30 metre uzunluğunda ve üç kat yüksekliğindedir. İçerideki levhalarda ise dünyanın 7 harikası tasvir edilmiştir. Manzarası da oldukça etkileyici olan Empire State Binası'nın gece görülen şehir manzarası büyüleyicidir. 

 

Empire State Binası nerede?

İlk intihar 1933 yılında gerçekleşti

En az 41 milyon dolara mal olan binanın yapım hızını geçen olmadı. 4,5 katı 1 haftada, yoğun zamanındaysa 14,5 katı 1* gün içerisinde yapıldı. Resmi olarak 1 Mayıs 1931 yılında açıldı ancak bunalım yüzünden kiralanamadı. Bütün katların kiralanması ise 10 yılı buldu. Empire State Binası'nda ilk intihar 1933 yılında gerçekleşti. Aynı yıl yayınlanan King Kong filmiyle ise binanın imajı seyircinin kafasına kazındı. Filmde dev goril, kendisine saldıran uçakları eliyle kovalarken binaya tutunuyordu. 1945 yılına gelindiğinde ise 79. kata çarpan bir uçak 14 kişinin ölümüne ve 1 milyon dolarlık zarara neden oldu. 

 

Empire State Binası nerede?