En Eski 5 Üniversite Binası!

En Eski 5 Üniversite Binası ve hikayelerine haberimizden ulaşabilirsiniz

En Eski 5 Üniversite Binası!

En eski 5 üniversite binası ne durumda? Bilmek ister misiniz? Emlakwebtv.com ekibi gerek merak edenler gerekse üniversite tercihlerini yapacaklar için en eski 5 üniversite binasını mercek altına aldı.

İşte En Eski 5 Üniversite Binası!

1.İstanbul Üniversitesi
1933 yılında Türkiye’nin ilk ve tek üniversitesi olarak kurulan İstanbul Üniversitesi bugüne kadar çok fazla mezun verdi. İstanbul’da birçok ilçede yerleşkesi bulunan İstanbul Üniversitesi Osmanlı Döneminden itibaren varlığına devam etmektedir. İstanbul’da ilk tercih edilen üniversiteler arasında yer alan İstanbul Üniversitesi mimari özellikleri de dikkat çekiyor.

2.Galatasaray Üniversitesi
Geçtiğimiz yıllarda çıkan yangın ile İstanbulluları korkutan Galatasaray Üniversitesi 1481 yılında kuruldu. Galata Sarayı Enderun-u Hümayunu adı ile kurulan üniversite Türkçe ve Fransızca eğitim veriyor. Sarkis Balyan tarafından inşa edilen Galatasaray Üniversitesi Beşiktaş’ta yer alıyor. 

 

En Eski 5 Üniversite Binası!


3.Marmara Üniversitesi
1883 yılından itibaren varlığına devam eden Marmara Üniversitesi  geçmişi Suphi Paşa tarafından, Hamidiye Ticaret Mekteb-i Âlisi adı altında kurulan Yüksek Ticaret Okulu’na kadar uzanmaktadır. Marmara Üniversitesi’nin  12 ayrı noktadaki tüm kampüsleri Küçükyalı semtindeki yeni yerleşkede toplanacaktır. 

4.İstanbul Teknik Üniversitesi
1773 tarihinde inşa edilen İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)’nin bugünkü hali 1944 yılında kuruldu. İstanbul Teknik Üniversitesi'nin eğitim binaları 5 yerleşkeye yayılmıştır. Farklı yerlede olan yerleşkeler öğrencileri ağırlamaya devam etmektedir.

 

 

En Eski 5 Üniversite Binası!


5.Boğaziçi Üniversitesi
1863 yılında Robert Koleji olarak kurulan Boğaziçi Üniversitesi 1971 yılında şuan ki halini almıştır. 6 farklı yerleşkeye sahip olan Boğaziçi Üniversitesi’nin kuruluşu şöyle gerçekleşmiştir; Robert Koleji Bebek'teki kampüsünü, üzerinde bir üniversitenin kurulması şartıyla devlete bağışlamış, böylece Boğaziçi Üniversitesi'nin temelleri atılmıştır.