En fazla prim yapan evler hangileri?

Gayrimenkul yatırımı yaparken dikkat edilen unsurların başında satın alacağınız gayrimenkulün yapacağı prim geliyor. Peki, en fazla prim yapan evler hangileridir? İşte yanıtı...

En fazla prim yapan evler hangileri?


Bir ev satın almaya karar verdiniz ve hızla prim yapmasını istiyorsunuz. Peki, bunun için doğru araştırmayı yaptınız mı? Satın alacağınız evin hızla prim yapması bölgenin konumu, gelişmişliği, ulaşılabilirliği ve etrafındaki kamu kurum ve kuruluşlarına bağlıdır. 

Değerlenecek bölgeyi seçmek yatırımın en önemli kısmıdır. Bunun için TÜİK raporlarını inceleyebilir, büyük projelerin hangi semtlere dağıldığına bakabilir ve projelerin hızla arttığı bölgeleri tercih edebilirsiniz. 

Evin tapudaki durumunu araştırın

Almayı düşündüğünüz evin tapuda sıkıntılı bir durumu varsa, almadan önce bir daha düşünün. Evin tapusunda kat irtifakında, plan ya da proje ruhsatında problem varsa, bankalar için güvenilir bulunmaz. Bu nedenle, almayı düşündüğünüz noktada, banka kredisi ile ev almayacaksanız bile, kredibilitesi var mı sorgulamalısınız. Eğer yoksa krediye uygun evlere göre primi çok daha az olacaktır. 

Deprem yönetmeliğine uygunluğu 

Kensel dönüşümle birlikte, deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edilmiş binalarda artış görünüyor. Bir evin deprem yönetmeliğine göre inşa edilmiş olması o evin daha fazla prim getirmesine neden olur. Kentsel dönüşüm bölgelerinden seçeceğiniz evler uzun vadede prim getirecektir ancak kısa vadede, dönüşümün gecikmesi gibi sorunlardan dolayı primi hızlı ve yüksek olmayabilir. 

Malzeme kalitesi

Evin demirbaşlarının kaliteli malzemelerden seçilmiş olması evinizin primini artıracaktır. Bu konuda demirbaşların markaları hakkında fikir edinebilir, malzemeler için bir uzmandan yardım alabilirsiniz. 

Metrekare değeri yükseltir

Kat planının iyi olması, brüt ve net metrekaresi, civarındaki evlerden üstün ise bu bölgedeki diğer evlere göre prim getirisi yüksek olacaktır. 

Aidat ve site yönetimi

Satın alacağınız ev bir sitede ise aidatların ve site yönetiminin doğru işleyip işlemediğini araştırmalısınız. Eğer, kira öder gibi aidat ödemeniz gerekiyorsa ya da yönetim sorunları nedeniyle sitede huzursuzluk varsa bu doğabilecek sorunların da habercisidir. Bu tür sorunlardan kurtulmak için hızla satışa yönelebilir ya da değerinin altında kiraya verme durumuyla karşılaşabilirsiniz.