Eskişehir TCDD Müzesi

Eskişehir'deki TCDD Müzesi 16 Ekim 1998'de ziyarete açılmıştır. Eskişehir TCDD Müzesi, tren garının hemen arkasında yer alıyor

Eskişehir TCDD Müzesi

Eskişehir'deki TCDD Müzesi 16 Ekim 1998'de ziyarete açılmıştır. Eskişehir TCDD Müzesi, tren garının hemen arkasında yer alıyor. 1997 yılında Eskişehir Şube 13 Şefliği malzeme ambarından alınıp, boyatılıp şube bürosuna getirilen ve sergilenen Osmanlı İmparatorluğu zamanında Almanya devletine lale motifi olarak imal edilmesi için siparişi yapılıp, 1908 yılında üretilen ve o yıllarda teslim alınıp TCDD'de kullanılan sobanın gelenlerin ilgisini çekmesi sonucu müze fikri ortaya çıkmıştır. 

Eskişehir TCDD Müzesi

Demiryolu kenti olan Eskişehir'de açılan TCDD Müzesi'nde sergilenenler demiryollarının kuruluşundan beri Türkiye'yedeki sosyal ve kültürel evreleri gösteriyor. TCDD Müzesi Eskişehir Tren Garı'nın bulunduğu alanda yer alıyor. Müze içinde pek çok demiryolu aracı sergileniyor. Bunlar arasında buharlı lokomotifler, tarihsel kişilere ait eşyalar, telgraf makineleri, pullar ve farklı teknik aletler bulunuyor. Sergilenen eşyalar, Osmanlı döneminden günümüze kültürel gelişmelerin aşamalarını göstermekte ve aynı zamanda ekonomik gelişmeleri de göstermektedir. 

Eskişehir TCDD Müzesi

Eğitimin ön planda olduğu Eskişehir TCDD Müzesi'nde, 5 metre uzunluğunda 3,5 metre genişliğindeki demiryolu istasyonu maketi ve çevresi buharlı, dizel, elektrikli lokomotifler, vagonlar, eski telgraf, teleks ve manyetolu telefonlar, kömür ocakları, lambalar, levhalar ile aralarında Abdülhamit'in Anadolu - Bağdar demiryolunun yapılması ile ilgili fermanının da bulunduğu belge ve eski demiryolu istasyonları ve trenlerinin fotoğraflarından oluşuyor. 

TCDD Müzesi nerede? 

TCDD Müzesi Pazar ve Pazartesi günleri hariç her gün ücretsiz ziyaret edilebiliyor. Eskişehir'de yer alan müzeye 19 ve 23 numaralı kırmızı minibüsler ile gidilebiliyor. Kent merkezinden gidecekseniz gar ve müzenin bulunduğu olan kent merkezine oldukça yakın olduğundan yürüyerek gidebilirsiniz.