Esrarengiz Winchester Malikanesi

Her yıl binlerce turistin gezdiği esrarengiz Winchester Malikanesi Kaliforniya eyaletindeki San Jose şehrinde bulunuyor

Esrarengiz Winchester Malikanesi

Her yıl binlerce turistin gezdiği esrarengiz Winchester Malikanesi Kaliforniya eyaletindeki San Jose şehrinde bulunuyor. 

Winchester Malikanesi, 10 bin pencere, 2 bin kapı, 47 şömine, 40 merdiven, 40 yatak odası, 6 mutfak, 3 asansör, 160 odadan meydana geliyor. Bu muhteşem malikanenin baş mimarı ise evin sahibi ve ölene kadar bu evde oturan Sarah Winchester...

 

Esrarengiz Winchester Malikanesi

 

650 bin metrekare alan üzerinde kurulan Winchester Malikanesi'nin yapımı 1884 yılında başlayıp, Sarah Winchester'in öldüğü yıl olan 1922'ye kadar devam etmiş. Evin yapımında 22 usta, 16 marangoz, 18 hizmetçi, 12 bahçıvan ve yüzlerce inşaat işçisi çalışmış. 

 

Esrarengiz Winchester Malikanesi

 

San Jose'de neredeyse bir sektör haline gelen bu evin inşaası nedeniyle demiryolu döşeme planları bile değiştirilmiş. İnşaat malzemesi ulaşımını kolaylaştırmak için evin yakınlarından geçmesi sağlanmış. Evin yapımı için harcanan paranın, Pentagon'dan bile daha pahalıya mal olduğu söyleniyor. 

 

Esrarengiz Winchester Malikanesi

 

Winchester Malikanesi'nin yapımında müteahhit, mimar, müşteri, bütçe sahibi gibi görevlerin hepsini evin sahibi olan Sarah Winchester yapmış. Her sabah Sarah Winchester ile bir araya gelen marangozlar, onun kağıda ya da mutfak örtüsüne çizdiği skeçlere bakıp o gün yapılacak işlere başlarlarmış. Hiç kimse bir sonraki hamleyi ya da projenin nerede biteceğini bilmiyormuş. 

 

Esrarengiz Winchester Malikanesi

 

Malikanenin yapımı sırasında çalışanların elinde belirli bir plan olmaması, evin içinde pek çok ilginç fonksiyon olmasına neden olmuş. Örneğin hiçbir yere ulaşmayan merdivenler, labirent gibi koridorlar, bitmemiş odalara açılan bitmiş odalar, çatıya uzanmayan şömine bacaları,  12 bin dolarlık fiyata sahip, güneş ışığını gökkuşağına çeviren süslemeli pencerenin, güneş almayan kuzeye bakan cepheye yerleştirilmesi gibi... 

 

Esrarengiz Winchester Malikanesi

 

Zaman içinde, hem projesi, hem de evin kendisi öylesine büyükmüş ki, Sarah Winchester, zamanını evin yalnızca belirli bir kısmında harcadığı için evin 30 odalık kısmını kullanıma tamamen kapattırmış. Satın alındığında 8 odalık bir çiftlik evi olan ev, tamamlandığında birçok bölümü kullanılmaz, 160 odalık bir dev bir malikane haline gelmiş.