Evde tasarruf nasıl yapılır?

Kışın artan faturalar ile tasarruf yolları aranmaya başlıyor. Peki evde tasarruf nasıl yapılır? İşte evde tasarruf etmenin yolları...

Evde tasarruf nasıl yapılır?

Kışın artan faturalar ile tasarruf yolları aranmaya başlıyor. Peki evde tasarruf nasıl yapılır? İşte evde tasarruf etmenin yolları...

Kışın özellikle sürekli artan enerji faturaları ile karşı karşıya kalıyoruz. Evde enerji tasarrıfu yapmanın yolu ısıdan geçiyor. İşte o evde tasarruf yöntemleri...

Oturduğunuz binanın ısı yalıtımının doğru yapılmış olması her zaman enerji tasarrufu sağlar. Evlerinizde çatı izolasyonu yüzde 20, dış duvarların izolasyonu yüzde 15, pencere ve kapı izolasyonları yüzde 15 ve sızdırma önlemleri yüzde 10 enerji tasarrufu sağlar. 

Verimli kombi veya kazan seçerek harcanan enerjiyi en aza indirebilirsiniz. Her modülasyona uygun dış hava sıcaklığı, ortam v.b. verilere göre yakıtını ayarlayabilen verilmi kazan ve kombi cihazları ile enerji harcamanızı aza indirebilirsiniz. 

 

Evde tasarruf nasıl yapılır?

 

Tekik verilere göre evin iç sıcaklı 20-22 derece orasında olmalıdır. Bu ısı aralığı, insanların sıcaklık anlamında kendilerine rahat hissettikleri sıcaklık aralığıdır. Yani evler bu aralığın üzerinde olmamalıdır. 

Sıcaklığın her 1 derece yükselmesi, yakıt tüketiminde şehirlere göre yüzde 1 ile yüzde 10 dolaylarında artış ortaya çıkarır. Aynı zamanda ev içerisindeki yüksek sıcaklık, hava kuruduğu için üst solunum yolları hastalıklarına yol açar.

Radyatörlerde termostatik vanalar kullanın. Bu vanalar, üzerlerinde yer alan hassas termostat grubu ile radyatörden geçen suyun debisini ayarlayarak, evin istenilen sıcaklıkta tutulmasını sağlar. Termostatik vanalar her oda için farklı bir sıcaklık derecesine göre ayarlanabilir ve güneşten gelen ısıyı ve buna benzer faktörleri algılar.