Eve haciz gelir mi?

Borcunu ödeyemeyen insanların korkulu rüyası olan haciz konusunu detaylandırmak istedik. ‘Eve haciz gelir mi’ diyenler haberimizi okusun.

Eve haciz gelir mi?

Haciz konusu binlerce insanın korkulu rüyası. Peki eve haciz gelir mi? Kanunen bu mümkün mü?

Öncelikle haczin ne demek olduğunu açıklayalım. Haciz, borcunu ödeyemeyen kişinin mallarına, alacaklı kişinin talebi üzerine adli ve idari makamlarca el konulmasıdır. Kanunlara baktığımızda borcu olan kişinin haline münasip evi haczadilemeyecek mallar arasında bulunuyor. Yani bir evin haczedilip haczedilemeyeceği, borçlu kişinin ailesinin ihtiyaçlarına ve sosyal durumuna göre değişkenlik gösteriyor.

Diyelim ki evinize haciz geldi ve ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Bu durumda hemen gelen hacze itiraz etme hakkınızın olduğunu belirtelim. İtirazınızda evinizin münasip bir ev olduğunu beyan etmeniz önemli. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi, kanunlar münasip bir evin haczedilmesine olanak tanımıyor.

Hacze itiraz süresi

Borçlu kişi, itirazını ödeme emrinin tebliği tarihinden itibaren 7 iş günü içerisinde yapması gerekiyor. Bu itiraz dilekçe verilerek yapılabileceği gibi sözlü olarak da yapılabilir. İtirazın yapılacağı yer ise icra dairesi ya da icra mahkemeleridir.

Burada önemli bir husus daha var. Konu hakkında yanlış bir adım atmamak için tüm bu süreçleri bilmek kadar uzman bir avukatın yardımına da ihtiyaç vardır. Bu yüzden haciz durumunda uzman bir avukata başvurarak, tüm bu süreci birlikte değerlendirmek çok faydalı olacaktır.