Evin tamamına kredi alabilir miyim?

Konut kredisi, satın alınacak evin değerinin yüzde 75’ine kadar kullanılabiliyor. Peki ya peşinatınız yoksa ne yapacaksınız? Binlerce kişinin sorduğu ‘Evin tamamına kredi alabilir miyim’ sorusunu sizler için yanıtladık.

Evin tamamına kredi alabilir miyim?

Konut kredisi, satın alınacak evin değerinin yüzde 75’ine kadar kullanılabilmekte. Bu oran bankadan bankaya ufak oynamalar yaşasa da, fazla bir esneme yapılmıyor. Ancak satın almayı arzuladığınız eve ödeyecek peşinatınız yok ve kara kara ne yapacağınızı düşünüyorsunuz. Binlerce insanın sorduğu ‘Evin tamamına kredi alabilir miyim’ sorusunu sizler için yanıtladık.

Peşinat ödemeden ve yüzde 75’lik konut kredisi kullanarak ev sahibi olacakların yapacağı iki şey var. Bunlardan biri, yüzde 25’lik bölüm için ihtiyaç kredisi kullanmak. Bu durumda peşinatı karşılamak için başka bir bankadan ihtiyaç kredisi çekiliyor. Tabii bunun için kullanılan kredilerin aylık taksit ödemelerinin, gelirin yarısını geçmemesi gerekiyor.

Peşinat ödemesi olmayanların başvuracakları bir diğer yöntem de, ikinci bir evi ipotek olarak göstermektir. Krediye uygun olan bir diğer konuta ipotek koydurarak, yeni satın alacağınız konutun tamamı için konut kredisi çekmeniz mümkün olur. 

Kimler konut kredisi kullanabilir? 

Gelelim konut kredisini kimlerin kullanabileceğine. 

*Reşit olanlar

*Gelirini belgeleyenler

*Aylık taksitleri gelirinin yüzde 60'ını aşmayanlar

*Kredi notu düşük olmayanlar.