Evinizdeki Toksik Maddeleri Nasıl Tespit Edebilirsiniz

Küflenme, evlerde sık karşılaşılabilen bir durumdur. Küf, evinizi oluşturan yapı elemanlarının (duvar vb.) neme maruz kalması sonucu oluşan bir mantardır.

 Evinizdeki Toksik Maddeleri Nasıl Tespit Edebilirsiniz

Evinizde toksik (zehirli) maddelerin bulunması fikri korkutucu gelebilir. Özellikle de toksik maddelerin kanser gibi hastalıklara yol açtığı bilgisi etrafta dolaşırken. Bu bilgileri duydukça kendinizi ve ailenizi güvenceye almak istersiniz. Neyseki, evinizdeki toksik maddelerin neler olduğunu kısmen tespit edebilme şansınız var. 

Evinizde Küflenme Olup Olmadığına Bakın
Küflenme, evlerde sık karşılaşılabilen bir durumdur.  Küf, evinizi oluşturan yapı elemanlarının (duvar vb.) neme maruz kalması sonucu oluşan bir mantardır. Evinizde strüktürel zararlar, sizde ise sağlık problemleri yaratabilir.

Küflenmeyi tespit etmek için en kolay yol duyularınızı kullanmaktır. Evinizde sızıntı ya da damlama olan alanlarda beyaz, siyah yada yeşil renkte oluşumlar olup olmadığına göz atın. Küflenmeyi ayrıca neden olduğu kalıcı rutubet kokusu ile de tespit edebilirsiniz. 

Küçük miktarda küflenmelerin çaresi var. Küflenen noktayı çamaşır suyuyla ovup, sızıntı olan yeri tamir ederek küflenmeden kurtulabilirsiniz. Ancak yapışkan görünümü ile ayırt edilebilen yayılmış küflenmeler için bir profesyonelden yardım almalısınız.

 

 

 Evinizdeki Toksik Maddeleri Nasıl Tespit Edebilirsiniz

 

 

Asbest Hakkında Bilgilenin
Asbest hakkında bazı şeyler duymuş olabilirsiniz. Asbest ısıya, aşınmaya ve kimyasal maddelere çok dayanıklı lifli yapıda kanserojen bir mineraldir. Sağlığa olan zararları tespit edilene kadar özellikle ısı dayanımı nedeniyle yalıtım malzemeleri başta olmak birçok alanda kullanılmaktaydı. Yakın tarihe kadar yangından koruma amaçlı duvarlarda yalıtım malzemesi olarak kullanılan asbest, Türkiye de dahil birçok ülkede yasaklanmıştır.

Eğer eski bir evde oturuyorsanız elektrik kablolarınızda, cephe kaplamanızda, varsa linolyum esaslı döşeme kaplamalarında asbest içeren malzemeler kullanılmış olabilir. Bu malzemeler herhangi bir parçalanma olmadığı sürece asbest salınımı yapmazlar. Ancak parçalanmış ise kendiniz söküp yenilemek yerine, işinin ehi bir usta çağırmanız yararınızadır.

Toksik Kaynaklardan Korunun
Yukarıda sayılanlar dışında, evde ufak değişikliklerle kendiniz ve ailenizi toksik maddelerden daha fazla korumanız mümkün. evde hava filtresi kullanmak, hava yoluyla evinize ulaşan toksik maddelerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca hava filtreleri, alerjik bünyeye sahip insanların  en azından evlerinde daha kaliteli bir hava solumalarını sağlar.

Ayrıca evinize aldığınız eşyaların ağır kimyasallardan değil doğal malzemelerden üretilmiş olmasına da dikkat edebilirsiniz. Doğal ürünler bazen daha pahalı olabiliyor, bunun içinde internetteki pek çok siteden kendi eşyalarınızı doğal yollarla elde etmenin yollarını bulabilirsiniz.
Toksik maddelerden korunmak için ev temizliği de önemli bir konu. Evinizi sadece sık temizlemek değil, kimyasal oranı az olan doğal malzemelerle temizlemek de toksik maddelerden korunmanıza yardımcı olacaktır.