Evinizi bahara hazırlayın!

Mevsimin bahara dönmesiyle birlikte evlerdeki bahar temizliği hazırlıkları da başladı. Size vereceğimiz öneriler ile evinizi bahara hazırlayın...

Evinizi bahara hazırlayın!

Mevsimin bahara dönmesiyle birlikte evlerdeki bahar temizliği hazırlıkları da başladı. Size vereceğimiz öneriler ile evinizi bahara hazırlayın... 

Bahar temizliği nasıl yapılır? 

Temizliğe başlamadan önce hangi odayı nasıl düzenlemek istediğinize karar verin. Perde ve halılar yıkanacak mı, zemin nasıl temizlenecek, badana boya yaptıracak mısınız? bunlara karar vermeli ve benzer yapacağınız işleri gruplandırın. Mesela aynı anda bütün perdeleri yıkamak ya da aynı anda bütün halıları yıkamaya vermek işinizi kolaylaştıracaktır. 

Hangi odaya hangi günlerde bahar temizliği yapacağınıza dair planlama yapın. Hafta için çalışıyorsanız bunu 1 aya yayarak yapabilirsiniz. Evin hangi bölümünü temizleyecekseniz kendinizi yormadan aralıklarla temizlik yapabilirsiniz. Eşiniz ve çocuklarınızdan yardım isteyebilirsiniz. Ortalığın toğarlanması işlerinde çocuklar hep başarılı olmuştur. 

Evinizi bahara hazırlayın!

Bahar temizliği yaparken vakit kaybetmemize sebep olan temel şeylerin başında eksik malzeme geliyor. Evi temizlemek için temizleyicinin bitmiş olması ve markete gidiyor olmanız size fazla vakit kaybettirecektir. O yüzden temizliğe başlamadan önce planlamanızı yaparken malzemelerinizi de masaya yatırmalısınız. 

Ev temizlemek için kimyasalları sevmiyorsanız, bitkisel ve insan sağlığına zarar olmayan deterjanları da kullanabilirsiz. Anti bakteriyel, doğal temizlik ürünlerini kullanabileceğiniz gibi limon, sirke ve yemek sodası gibi malzemelerden de yararlanabilirsiniz. Unutmamalısınız ki sirke ve limon ikilisi kireç ve yağ lekelerini yok etmede önde gelir. 

Evinizi bahara hazırlayın!

Evdeki yokolmayan tozların kaynağını bulamıyorsanız, organize etmediğiniz her eşya grubu yoğun tozun biriktiği yerlerdir, unutmayın. Çekmecede unuttuğunuz dergiler, tekstil ürünleri, vs. gibi ayıklamalısınız. Bahar temizliği yaparken Televizyon ve telefon gibi aletlerin fişini çekin. Tv ve telefonu kapatmamanız temizlik boyunca dikkatinizi dağıtabilir. 

Sizi canlandıracak ve keyfinizi yerine getirecek bir müzik eşliğinde temizliğinizi yapabilirsiniz. Böylelikle motivasyonunuz tavan yapacaktır. Temizlik sırasında herhangi bir odaya takılı kalıyorsanız zamanlayıcı kullanabilir ve zil sesi ile odadaki vaktinizin dolmak üzere olduğunu hatırlayabilirsiniz. İşin önemli kısmı ise bahar temizliği yaptıktan sonra temiz kalmasıdır. Bütün temizlik bittikten sonra evinizin bireylerini çağırarak bundan sonra evi nasıl temiz tutacaklarını anlatın. 

Evinizi bahara hazırlayın!