Feriye Sarayı nerede?

Beşiktaş ve Ortaköy arasında Çırağan Caddesi boyunca uzanan saraylar Feriye Sarayları olarak adlandırılır. Peki, Feriye Sarayı nerede? Sizler için derledik...

Feriye Sarayı nerede?

Beşiktaş ve Ortaköy arasında Çırağan Caddesi boyunca uzanan saraylar Feriye Sarayları olarak adlandırılır. Peki, Feriye Sarayı nerede? Sizler için derledik...

Boğaziçi'nde Osmanlı Hanedanı için yaptırılan ilk saray, 1856 yılında kullanıma açılmış olan Dolmabahçe Sarayı'dır. Sonrasında 1871 yılında Çırağan Sarayı yaptırılmış ve bu iki saray Osmanlı ailesine yetmeyince Çırağan Sarayı ile Ortaköy Camii arasındaki kıyıya ek binalar yaptırılmıştır. Bu binalar Feriye Sarayları olarak adlandırılıyor. 

 

Feriye Sarayı nerede?

 

Feriye Sarayı nerede? 

Dünden bugüne Feriye Sarayları

Deniz tarafında üç bina, bir cariyeler koğuşu ve iki katlı küçük bir binadan meydana gelen yapılar topluluğunun, yol tarafında ek binalar yer alıyor. Feriye Sarayları 3 milyon metrekare büyüklüğündedir. Bu saraylara o dönemlerde padişahın uygun gördüğü hanedan mensupları ile kışlık dairesi bulunmayan kişiler otururdu. 

1876 yılında tahtan indirilen Abdülaziz, dört gün Topkapı Sarayı'nda kaldıktan sonra Feriye Sarayı'na nakledilmiş ama kendi yaptırdığı sarayda, bilekleri kesilmiş olarak ölü bulunmuştur. Kimileri bu ölümün intihar değil cinayet olarak açıklamaktadır. Halifeliğin kaldırılmasından, yurtdışı edilmelerine kadar bazı hanedan mensupları bu sarayda ikamet etmişlerdir. Ardından bir süre boş kalan saraylar sonrasında eğitim kurumları tarafından kullanılmaya başlanmıştır. 

 

Feriye Sarayı nerede?

 

1927 yılında binaların bir kısmına Yüksek Denizcilik Okulu yerleşmiş, Kabataş Erkek Lisesi'de 1928-1929 öğretim yılında sarayların diğer bir bölümüne taşınmıştır. Öğrenci sayısının artması sebebiyle 1941 - 1942 öğretim yılında orta kısım kapatılan ve sadece lise olarak devam eden Kabataş Erkek Lisesi'ne Feriye Sarayları'nın Beşiktaş Ortaokulu olarak kullanılan binası Pansiyon olarak eklenmiştir. 

1967 yılında ise Galatasaray Lisesi'ne kız öğrenci alınınca, Feriye Sarayları'nın bir kısmı lisenin kız bölümü olarak kullanılmıştır. Ortaköy Camii yakınında bulunan bir bölümü bakımsızlıktan uzun yıllar boş kalmıştır. Okul bitişiğindeki eski kömür deposu ve sonradan Tekel deposu olan Feriye Karakolu ve Zaptiye Koğuşları 1989 yılında restore edilerek Kabataş Erkek Lisesi'ne eklenmiş ve 1995 yılından sonra Eğitim ve Kültür Sitesi olarak hizmet vermiştir. 

 

Feriye Sarayı nerede?

 

Galatasaray Lisesi'nin kız bölümü olarak kullanılan binalar ise 1992 yılından günümüze kadar Galatasaray Üniversitesi'nin bir kısmı olarak kullanılıyor. Sarayların bakımsız olarak uzun yıllar boş kalan diğer kısmı ise 1995 yılında Kabataş Eğitim Vakfı tarafından restore edildikten sonra Feriye Lokantası olarak hizmete açılmıştır.