Hundertwasser'in tasarladığı Spiral Orman

Walt Disney filmlerini andıran rengarenk yapısıyla dikkat çeken Forest Spiral, Almanya'nın Darmstadt şehrinde yer alıyor

Hundertwasser'in tasarladığı Spiral Orman

Spiral Orman ismiyle bilinen bina, çocuk resminin vücut bulmuş hali gibi görünüyor. Ünlü mimar Friedensreich Hundertwasser'e ait olan binanın planını ve uygulamasını mimar Heinz M. Springmann gerçekleştirmiş. 

Bu eğlenceli yaşam alanı insan kiracılarının yanı sıra Hundertwasser'in çok sevdiği söylenen deyişi ile ''ağaç kiracıları'' için de çok ilginç bir yer. Küresel ısınma ve iklim değişikliği sonucunda yeşil çatıların giderek önem kazandığı bir zaman dilimindeyken, yapımına 1990 yılında başlanan bina, yeşil çatı uygulamaları için eşsiz bir örnek. Zira yeil çatılar, kentsel ısı adası etkisinin azaltılması, yağmur suyunun emilimi ve iç mekanlardaki sıcaklığın korunması gibi nedenlerle büyük bir öneme sahip. 

 

Forest Spiral

 

Apartmanda 105 adet daire, otopark, ve çeşitli kiosklar yer alıyor. Sarmalın en tepesinde bir çatı kafe ve bar bulunuyor. İçine doğru dönen binada bir iç avlu ile oyun alanları ve yapan bir göl konumlanıyor. 41 metre yükseliğe sahip ve 12 kattan oluşan bina ayrıca yeşil çatı deneyimi de sunuyor. Çatı tamamen çimenler, çalılar, çiçekler ve ağaçlar ile bitkilendirilmiş durumda. 

 

Forest Spiral

 

Dairelerin bazıları Hundertwasser'in kişisel tarzında donatılmış. Bu kuralsız mimarlar bütünleşen bir malzeme olan renkli çinileri banyo ve mutfak tasarımında kullanılmış. Düz çizgi ve köşelere de karşı olan mimar, apartman dairelerinde çatı ve duvar boyunca tüm köşeleri yuvarlayarak tasarlamış. Apartman cephe görüntüsü ile de kendisine has kimliğini ortaya seriyor. Düzenli olmayan cephe tasarımı, rastlantısal gibi gözüken pencere boyutları, yerleşimleri ve dışarı fırlayan ağaç dallarıyla ilginç bir görüntü sunuyor. 

 

Forest Spiral

 

Siz de bir gün bu yapıyı ziyaret etmek isterseniz birbirinden farklı olan pencereleri görünce şaşırmayın. Binden fazla penceresi olan apartmanda kapı ve pencere kolları da benzer bir uyumsuzluğu yakalıyor.