Fransa'nın simgesi Paris Eiffel Kulesi'nin hikayesi nedir?

Fransa'nın sembolü haline gelen Paris'te yer alan demir kule ismini inşa ettiren firma Gustave Eiffel'den alıyor. Peki Fransa'nın simgesi Paris Eiffel Kulesi'nin hikayesi nedir? İşte yanıtı...

Fransa'nın simgesi Paris Eiffel Kulesi'nin hikayesi nedir?

Fransa'nın sembolü haline gelen Paris'te yer alan demir kule ismini inşa ettiren firma Gustave Eiffel'den alıyor. Peki Fransa'nın simgesi Paris Eiffel Kulesi'nin hikayesi nedir? İşte yanıtı...Cazibe merkezi haline gelen Eiffel Kulesi, yılda 6 milyon turist çekiyor. 

Eiffel Kulesi hikayesi

1887 - 1889 yıllar arasında Gustave Eiffel firması tarafından, Fransız Devrimi'nin 100'üncü yıl kutlamaları kapsamında düzenlenen Expo 1889 Paris fuarının giriş kapısı olarak inşa edilmiş olan Eiffel Kulesi'nin mimarı Gustave Eiffel değil, Stephen Sauvestre'dir. 1889 yılındaki açılış tarihinden önceki 5 ayda kuleti 1,9 milyon kişi ziyaret etmiştir. Yıl sonuna kadar yapım için harcanan toplam masrafın 3/4'ü çıkarılmıştır. 

 

Fransa'nın simgesi Paris Eiffel Kulesi'nin hikayesi nedir?

 

Eiffel Kulesi'nin inşası sırasında 3 bin işçi 26 ay boyunca 18 bin 38 adet demir parçayı 2,5 milyon perçinle bir araya getirdi. Şaşırtıcı olan ise o günün şartlarından hiçbir ölüm vakasının yaşanmamış olmasıdır. Kule, onu utanç lekesi olarak gören Paris halkının tepkisini çekmiştir. Bazı sanatçılar Eiffel Kulesi'ni sokak lambasına benzetmiş, fabrika bacası gibi Paris'in görsel itibarını zeneleyeceğini söylemişlerdir. Böylece, devrin sanatçı ve edebiyatçılarınca bir kampanya başlatılmış, bu kampanya süresi boyunca ünlü sanatçıların imzaladığı bildiriler dağıtılmıştır. Günümüzde Eyfel Kulesi, dünyanın en güzel mimari yapılarından biridir. Parisliler onu Demir Bayan olarak adlandırırlar. İnşa edildiği zamanlarda 20 yıl için müsade alan Eiffel Kulesi'nin 1909 yılında sökülmesi gerekiyordu. Ancak kule, yeni yüzyılla birlikte Atlantik öresi haberleşmede imkan sağlandığından kalmasına izin verilmiştir.