Galata Kulesi nerede?

Galata Kulesi dünyanın en eski kuleleri arasında yer alıyor

Galata Kulesi nerede?

Galata Kulesi dünyanın en eski kuleleri arasında yer alıyor. Kule  ilk olarak Bizans İmparatoru Anastasius tarafından 528 yılında fener kulesi olarak inşa ediliyor ve günümüze gelene dek yangınlardan, fırtınalardan ve daha başka birçok nedenden ötürü sürekli olarak yenilemeye ve onarılmaya ihtiyaç duyuyor. 1204 yılındaki Haçlı Seferi sırasında büyük çapta tahribata uğrayan kule, 1348'de  "İsa Kulesi" ismiyle yığma taşlar kullanılarak Cenevizliler tarafından Galata surlarına ek olarak tekrar yapıldı. Bu tarihten itibaren kentin en büyük kulesi oldu. En son 1967’de yapılan restorasyonla bugünkü halini alan kule, her gün İstanbul’a panoramik bir bakış atmak isteyen binlerce ziyaretçisini ağırlamaya devam ediyor. İstanbul Boğazı ve Haliç, kuleden panoramik olarak izlenebiliyor.

 

Galata Kulesi nerede?

Eşsiz İstanbul manzarası 

Galata Kulesi bulunduğu semte adını veriyor. Kule, İstanbul’da en çok fotoğrafı çekilen yapılardan birisi. Ancak kulenin asıl güzelliği kendisinde değil, terasından izleyebileceğiniz eşsiz İstanbul manzarası. Kulenin toplam yüksekliği 66,9 metre ve üst katlara çıkmak için kullanılan bir asansör bulunuyor. Ancak son iki katı çıkmak içinse oldukça dar merdivenlerden geçmek gerekiyor.

 

Galata Kulesi nerede?

Türk ezgileri eşliğinde manzara

Son katta, terasının yanı sıra bir de kafe ve restoran yer alıyor. Restoran ve kafe belediyeye ait olduğu için alkollü içecek satışı yapılmıyor. Ancak özellikle akşamları İstanbul’a özel Türk ezgileri eşliğinde kahvenizi yudumlayıp, manzarayı seyre dalmak İstanbul’a dair unutamayacağınız bir anı olarak kalabilir.

 

Galata Kulesi nerede?

 

Galata Kulesi nerede?

Bulunduğu semte adını veren Galata Kulesi'nin açık adresi: Bereketzade Mahallesi, Büyük Hendek Caddesi, No: 2, Galata, Beyoğlu, İstanbul

 

Galata Kulesi nerede?

 

Galata Kulesi'ne nasıl gidilir?

Galata Kulesi konum olarak merkezi bir yerde olması ile ulaşım oldukça kolay ancak şahsi aracınızla gelmeniz trafik nedeniyle biraz sorun yaşamanıza neden olabilir. Aracınızla gelirken Tarlabaşı’ndan Taksim’e çıkan yolda Galata Kulesi levhalarını kullanarak kuleye ulaşabilirsiniz.

Ayrıca otobüs ya da tramvay ile Karaköy’e kadar gelip oradan yürüyerek ya da Tünel’den füniküler ile yukarıya çıkarak kuleye ulaşmanız mümkün.

Taksim’e geldikten sonra metro ile Şişhane’ye geçebilir ve birkaç dakika yürüdükten sonra kuleye ulaşabilirsiniz.

Anadolu yakasından gelecek ziyaretçiler de vapurla Eminönü ya da Karaköy’e gelerek buradan biraz yürüyerek kuleye ulaşabilir.

 

Galata Kulesi nerede?