Galata Mevlevihanesi'ne nasıl gidilir?

Bir süre öncesine kadar Divan Edebiyatı Müzesi adı ile bilinen Galata Mevlevihanesi'ne nasıl gidilir? İşte yanıtı...

Galata Mevlevihanesi'ne nasıl gidilir?

Bir süre öncesine kadar Divan Edebiyatı Müzesi adı ile bilinen Galata Mevlevihanesi'ne nasıl gidilir? İşte yanıtı... 2007 yılında başlayan restorasyon çalışmalarından sonra yenilenen ve 21 Kasım 2011 tarihinden ziyaretçilerine kapılarını açan Galata Mevlevihanesi 6 bin 800 metrekarelik alan üzerinde yer alıyor. 

Galata Mevlevihanesi tarihi

Mevlevihane yapılmadan önce ağaçlık olan yer, II. Bayezid Dönemi'nde İskender Paşa için tahsis edilmişti. Dönemin Afyonkarahisar Mevlevihanesi Şeyhi Semai Dedi'nin bu alana dergah yapmak istemesinden dolayı İskender Paşa gerekli çalışmalara başlamıştır. İstanbul'da yer alan Mevlevihanelerin ilki olan Galata Mevlevihanesi'nde 18. Yüzyıl'da yaşamış ve dönemin önemli şairlerinden Şeyh Galib'in türbesi bulunmaktadır. 1791 yılında Şeyh Galib'in meşihata yükselmesinden sonra Sultan III. Selim tarafından restore edilmiştir. 19. Yüzyıl'da Sultan II. Mahmut, tekkede tadilatları yaptırarak mevlevihaneyi yenilemiş, semahaneyi de baştan yaptırmıştır. Sonraki dönemlerde Sultan Abdülmecid'in yaptırdığı düzenlemelerden sonra Mevlevihane'nin son şekli verilmişt. 

 

Galata Mevlevihanesi'ne nasıl gidilir?

 

Galata Mevlevihanesi'ne nasıl gidilir? 

Galata Mevlevihanesi Müzesi'ne gitmek için birçok seçenek bulunuyor. Müzeye, Funiküler kullanarak gidebilirsiniz. Galata Mevlevihanesi'ne giden otobüs hatları ise şöyle; 30D, 28T, 28, 26B, 26A, 26, 70KE, NT1 hatlarını kullanarak Mevlevihane Müzesi'ne gidebilirsiniz. 

 

Galata Mevlevihanesi'ne nasıl gidilir?

 

Galata Mevlevihanesi'nde hangi bölümler bulunuyor? 

Mevlevihane'nin bahçesinde Şeyh Galip ve Halet Efendi Türbeleri bulunuyor. Müzenin sergi mekanları ise Semahane binasında yer alıyor. 3 katlı plandan oluşan semahane, girişte sema alanı, alt katta Dervis Odaları, üst katta ise mahfiller yer alacak şekilde tasarlanmış. Cümle kapısının sağ tarafında yer alan Sebilü'l küttab, Hasan Ağa Çeşmesi, Adile Sultan Sarnıç ve Şadırvanı, Çamaşırhane, Çilehane, Hamuşan, Mevlevi Mezarlık Haziresi müzede bulunan önemli bölümlerdendir.