Garipçe Köyü nerede?

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile birlikte bilinirliği artan Garipçe Köyü Sarıyer'de yer alıyor

Garipçe Köyü nerede?

İstanbul Sarıyer ilçesine bağlı olan Garipçe Köyü, Rumelikavağı ile Rumelifeneri'nin arasında yer almaktadır. Sarıyer’e 10 km uzaklıkta bulunan Garipçe Köyü’nün Antik Çağdaki adının "gyropolis" olduğu bilinir.

Sessiz sedasız bir şekilde varlığına devam eden Garipçe Köyü, 3.Köprü’nün güzergahı belli olunca dikkatleri üzerine çekmiştir. Üçüncü Köprü’nün Avrupa Yakasında yapıldığı yer olan Garipçe Köyü’nde bundan dolayı konut ve toprak fiyatlarında artış olmuştur.
Birçok tarihi yapının da yer aldığı Garipçe Köyü’nde yaşayanlar geçimini balıkçılıkla sağlamaktadır. Garipçe Köyü tarihi yapıları arasında Garipçe Kalesi, Gözetleme Kulesi, Hacı Osman Suyu ve Soğuksu Çeşmesi yer alır.

1.Garipçe Kalesi: Cenevizlilerden kalmıştır. Macar asıllı Fransız mimar Baron François de Tott’a Padişah III. Mustafa tarafından yaptırılmıştır. Mimari yapısı ile dikkat çeken ve muhteşem bir boğaz manzarasına sahip olan kale, 15. yüzyıla aittir.

2.Gözetleme Kulesi: Köyün en yüksek tepesindedir. Ne zaman ve kim tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir. Kuleye çıkan araç yolu yoktur, fakat yürüyerek çıkılabilen bir yol mevcut durumdadır.

3.Hacı Osman Suyu ve Soğuksu Çeşmesi: Deniz kenarındaki çeşme; Osmanlı döneminde kullanılan, fakat hiçbir kalıntısı bulunmayan tersane için 1199’da Hasan Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Garipçe Köyü ve Yerleşim
İmar izni olmayan Garipçe Köyü sürekli göç vermektedir. Sarıyer’in en küçük yerleşim yeri olarak bilinen Garipçe Köyü’nde ilk yerleşimin liman yapımı sonrası başladığı bilinir. Köyde yaşayan halk, 93 harbi (1877 Rusya Harbi) nedeniyle meydana gelen büyük göçle köyün yerli halkının büyük çoğunluğunu Trabzonlular ile Rizelilerden meydana gelmektedir.


Yavuz Sultan Selim Köprüsü - Garipçe Köyü

Garipçe Köyü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü
2012 yılında ihalesi gerçekleşen Yavuz Sultan Selim Köprüsü (3. Boğaz Köprüsü) temeli 29 Mayıs 2013 tarihinde atıldı. İçtaş-Astaldi ortaklığının kazandığı Yavuz Sultan Selim Köprüsü ihalesi sonrasında, Yavuz Sultan Selim Köprüsü güzergahı hakkında birçok farklı seçenek duyuldu. 2015 yılında hizmete açılması beklenen Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün İstanbul Avrupa Yakasındaki ayağı Garipçe Köyü’ne yapıldı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün yapılması ile birlikte Garipçe Köyü satılık ev ve arsa fiyatlarında artışa sebep oldu.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü özellikleri
Güzergah uzunluğu: 260 km
Özel arazi: Yüzde 16
Orman arazisi: Yüzde 48
2B arazisi: Yüzde 11
Hazine arazisi: Yüzde 16
Askeri arazi: Yüzde 11
Kamulaştırılacak bina sayısı: 222
Kamulaştırma bedeli: 1-1.5 milyar $
Toplam proje bedeli: 6 milyar $
3. Köprü maliyeti: 1 milyar dolar
Ayaklar arası uzunluk: 1.275 metre
FSM 1.090, Boğaziçi 837 metre

Garipçe Köyü’ndeki inşaat firmaları
İmar izni olmayan Garipçe Köyü’ne Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün yapılması ile birlikte birçok inşaat firması yatırım yapmaya başladı. İmar iznini bekleyen ve proje üretmeyi hedefleyen inşaat firmalarından bazıları şunlar: Osmanlı Yapı, Yapı Kredi Koray, Doğuş Grubu, Sabancı grubu yöneticileri, Genpa, Galatasaray.

Garipçe Köyü nerede?
Garipçe Köyü'ne toplu taşımayla sadece Hacıosman metro durağından hareket eden Sarıyer üzerinden geçen 150 numaralı İETT otobüsleriyle gidebilirsiniz. Başka herhangi bir seçeneğiniz yoktur.

Proje Bilgisi: Köy