Gaziantep Kalesi

Türkiye’de ayakta kalabilen kalelerin en güzel örneklerinden birisi de Gaziantep Kalesi.

Gaziantep Kalesi

Türkiye’de ayakta kalabilen kalelerin en güzel örneklerinden birisi olan Gaziantep Kalesi şehir merkezinde, Alleben Deresi’nin güney kenarında, yaklaşık 25 m yükseklikte ve hemen herkesin dikkatini çeken bir tepe üzerinde bulunuyor. Kalenin ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı hususunda kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte tarihi günümüzden 6000 yıllık bir geçmişe dayandığı düşünülüyor. Kalenin kurulduğu alanda M.S II-III yüzyıllarda “Theban” isimli küçük bir kentin olduğu bilinmekte. M.S. II – IV. yüzyıllarda Kale ilk olarak Roma döneminde bir gözetleme kulesi olarak inşa ediliyor. Bugünkü biçimini ise Bizans İmparatoru Justinyanus döneminde M.S. VI. yüzyılda alıyor.

 

Gaziantep Kalesi

 

Kale bedenleri üzerinde 12 adet kule yer alıyor. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Gaziantep Kalesi'nin 36 burcundan bahseder. Günümüzde ise bunların yalnızca 12 tanesi görülebiliyor. Kale köprüsünü geçip, asıl kale kapısına ulaşmadan, sol tarafta ise halk tarafından İmam-ı Gazali Hazretlerinin Makamı olarak adlandırılan bir burç bulunuyor. Bizans dönemini takip eden yıllarda özellikle Memluklular, Dulkadiroğulları ve Osmanlılar ihtiyaca göre kaleyi zaman zaman bakımdan geçirdi.

Yapılan çalışmalar neticesinde Gaziantep turizmine kazandırılan ve Gaziantep turizmine bir güneş gibi doğan Gaziantep Kalesi bütün ihtişamıyla ziyaretçilerini bekliyor. Kale şehir merkezinde Gaziantep turizminin önemli cazibe merkezlerinden birisi haline gelmiş durumda

 

Gaziantep Kalesi

 

Gaziantep Kalesi'nin adının nereden geldiğine ilişkin bir kaç hikaye anlatılır. Bunlardan biri de şudur: Esas adı Kala-i Füsus (Yüzük Kalesi) olan Gaziantep Kalesi'nin bu adı bir efsaneye dayanıyor. Bu efsaneye göre kaleyi, bölgenin sahibi olan bir kız yaptırıyormuş. Kalenin yapım masrafını karşılamak için çok kıymetli taşı olan yüzüğünü satmış. Bunun için kaleye, yüzük kalesi anlamında Kala-i Füsus adı verilmiş.