Gökçeada yapılaşma süreci ve plajları!

Gökçeada'da da yapılaşmayı ve denize girilebilecek yerleri haberimiz detayında görebilirsiniz

Gökçeada yapılaşma süreci ve plajları!


Gökçeada; Çanakkale’nin bir ilçesidir. Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada, 91 kilometre kıyı şeridine sahiptir. Gökçeada’da toplam 9 adet köy bulunup bunlar; Tepeköy, Kaleköy, Uğurlu, Eski Bademli, Yeni Bademli, Eşelek, Şirinköy Zeytinliköy, ve Dereköy’dür. Türk ve Rumların yaşadığı Gökçeada’nın büyük bir kısmı sit alanı olduğundan yapılaşma ve mimari buna göre şekilleniyor.

Rumların yoğunlukla yaşadığı Gökçeada köylerinde taş evler dikkat çekiyor. Genellikle avlulu ve 2 katlı olan bu yapılarda Gökçeada’dan çıkarılan taşlar kullanılıyor. 1947’den itibaren Anadolu’dan göç eden Türk köylerine Gökçeada’da iskan sağlaması ile birlikte Gökçeada yapılaşma süreci başlıyor ve böyle şekil buluyor. Çamaşırhane, kilise, okul, manastır ve ahşap evlerin de bulunduğu Gökçeada pansiyon ve butik otelleriyle dikkat çekiyor.

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte Gökçeada Plajları da dikkat çeken noktalardan biri oluyor. Gökçeada’da toplam 6 adet plaj bulunuyor. Temiz bir denize sahip olan Gökçeada tatilcileri ağırlamaya devam ediyor.

İşte Gökçeada Plajları!


1.Kuzu Limanı
Yaklaşık 250 metre uzunluğa sahip olan Kuzu Limanı, ince kumlardan meydana geliyor. Yüzme bilmeyenler için ideal olan Kuzu Limanı çevresinde kafe ve pansiyonlar bulunuyor.2.Kefalos Plajı
1.600 metre uzunluktaki Kefalos Plajı’nın en çok tercih edilen kısmı 500 metreyi oluşturuyor. Plaj çevresinde otel ve birkaç adet pansiyon bulunuyor. Bu bölgede konaklama daha pahalı olup, merkeze otobüs seferleri yapılıyor.
 
3.Laz Koyu
Kefalos’un batısında bulunan Laz Koyu uzunluğu 480 metre olup, Gökçeada Plajları içinde el değmemişi olarak biliniyor. Yakın zamana kadar etrafında hiç tesisin yer almadığı Laz Plajı, fırtınalı havalar dışında dingin bir denize sahip.
 
4.Gizli Liman
Çok ince kumlara sahip olan Gizli Liman, Gökçeada’nın batısında yer alıyor. Gizli Liman’da da birkaç yıl öncesine kadar hiçbir şekilde yapılaşma yokken şu sıralar ufak çaplı pansiyonlar bulunuyor. Berrak ama derinleşen bir suya sahip olan Gizli Liman sahilinin uzunluğu 1.700 metre olarak biliniyor.
 

5.Yıldız Koyu
Kaleköy’ün kuzeydoğunda yer alan Yıldız Koyu’na Yenibademli Köyü’nden gidiliyor. Gökçeada Sualtı Milli Parkı'nın içinde yer alıyor. Koyun içinde sadece dış duvarları ayakta duran eski bir şapel de bulunuyor. Yıldız Koyu’nda bir kamp alanı bulunuyor.


6.Mavi Koy
Yıldız Koyu ile komşu olan Mavi Koy, dalış yapmak isteyenler için ideal bir denize sahip olup Gökçeada Plajları’ndan bakir olanlarından biridir.