Hırslı mimar Moshe Safdie'nin Habitat 67 projesi

Hem İsrail hem de Kanada vatandaşı olan mimar Moshe Safdie'nin 1967 Montreal Expo için hayata geçirdiği Habitat 67 projesi hala içinde yaşanabiliyor

Hırslı mimar Moshe Safdie'nin Habitat 67 projesi


1967 Montreal Expo için mimar Moshe Safdie tarafından hayata geçirilen Habitat 67'yi görmek için o dönem bir ziyaretçi akını olmuştu. 

Apartman yaşantısında devrim yaratacak nitelikte olduğu söylenen Habitat 67, oldukça az bilinen ve İkinci Dünya Savaşı sonrası Japonya'daki yenilikçi mimari hareket olan Metabolizm'den esintiler taşıyordu. Metabolizm anlayışına göre binalar organik, yaşayan bir canlı gibi tasarlanmalı ve prefabrik hücreler aracılığıyla birbirine bağlanmalıydı. 

 

Habitat 67 projesi

 

Ünlü Fransız mimar Le Corbusier'in projelerinden ve metabolizm anlayışından ilham alan Safdie'nin Habitat 67 projesi, Safdie'nin kendi tabiriyle, soğuk geometriyi nefes alan ve yaşayan doğayı dengelemeyi amaçlıyordu. Şehirlerdeki apartman dairesi yaşantısını tamamen değiştireceğine inanılan Habitat 67 gerçekleştirilemeyen bir rüya olarak nitelendirildi. Habitat 67'nin başarısız olmasının altındaki nedenlerden ilki proje finansmanının rezalet durumda olmasıydı. 

 

Habitat 67 projesi

 

Hükümet tarafından sponsor edilmesine rağmen gereğinden fazla prefabrik üretimi yapılması giderleri bir hayli artırdı. Giderleri dengelemek için istenen çok yüksek kira bedellerinden dolayı evlerin büyük çoğunluğu boş kaldı. 1960'lar bitip ekonomik kriz, petrol krizi ve Vietnam Savaşı'nın sıkıntılarının hakim olduğu 1970'ler başladığında Habitat 67, ütopik mimari ile birlikte unutuldu. 

 

Habitat 67 projesi

 

Habitat 67'nin inşa edildiği 1967 yılından 5o yıl sonra da hala içerisinde yaşanabiliyor. Günümüzde hala sakinleri olan Habitat 67'de yaşayanlar genellikle dairelerin içini tekrar bir dizayndan geçirdikten sonra kullanıyorlar. İçinde bulunduğunuz yüzyılda sürekli yaşanacak bir evden çok arada ziyaret edilebilecek bir yer olan Habitat 67, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.