Halkbank'tan TOKİ kampanyasına destek kredisi

Halkbank, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından, peşin ödemelerde yüzde 20 indirim imkanı sunacak kampanya kapsamında kredi vereceğini duyurdu

Halkbank'tan TOKİ kampanyasına destek kredisi

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından peşin ödeme durumunda borçlarının bütününü kapamak isteyen vatandaşlara yönelik olarak geliştirilen Yüzde 20 İndirim Kampanyası başvurularını 21 Ağustos'ta almaya başladı. Kampanyaya çok sayıda katılım beklenirken, Halkbank da, kampanyadan yararlanmak isteye vatandaşlara yönelik özel bir kredi seçeneği sunulacağını açıkladı.

Halkbank'tan TOKİ kampanyası kredisi

Halkbank, T:C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından her yıl düzeli olarak gerçekleştirilen "Yüzde 20 İndirimli Kapama Kampanyası" için özel bir kredi seçeneği hazırladığını duyurdu. Banka tarafından yapılan açıklamada, TOKİ tarafından geliştirilen yüzde 20 indirim kampanyasından yararlanmak isteyen vatandaşlara 120 aya  kadar vade fırsatı sunulduğu belirtildi. Hakbank TOKİ kredisi kapsamında uygulanacak faiz oranları ise 0.92'den başlayacak. Vatandaşlar, TOKİ kampanyası kapsamında, diğer bankalardan da kredi kullanabilecek. 

TOKİ Yüzde 20 İndirim Kampanyası

TOKİ'den konut ya da iş yeri satın alan vatandaşların merakla beklediği "Yüzde 20 İndirim Kampanyası" başladı. Vatandaşların yoğun ilgi göstermesinin beklendiği kampanya, kuruma olan borçlarını peşin olarak ödemek isteyenlere yüzde 20 indirim fırsatı sunuyor. 21 Ağustos tarihinde başlayan kampanyanın bu ayki ayağına başvurular 29 Eylül tarihine kadar sürecek. Bu tarihten sonraki dönemlerde borç kapatma işlemlerinde yüzde 20 indirim uygulamasının yapılmayacağı açıklanırken, bu fırsattan yararlanmak isteyen vatandaşların da son başvuru tarihine kadar ilgili bankalara başvuru yapması yeterli olacak. 

TOKİ kampanyasından kimler yararlanabilecek?

Satışı 2015 yılı sonuna dek gerçekleşmiş olan ve geri ödeme taksitleri ise 2015 yılı sonuna kadar başlamış olan konut ve iş yeri sahiplerinin yararlanabileceği kampanyaya geçen yıl yoğun bir ilgi gösterilmişti. Bu yıl da başvuruluranı 29 Eylül tarihine kadar yapılacağı kampanyaya vadesi 12 ay ve daha az kalan projeler dahil edilmedi. TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan tarafından verilen bilgiye göre, 2016 yılı içinde borcunu erken kapatarak tapusunu hemen almak isteyen ve bu amaçla başvuru işlemlerini gerçekleştiren 17 bin kişi bu fırsattan yararlanmıştı. Kampanya kapsamında kapatılan borç miktarı ise 817 milyon TL seviyesine ulaşılırken, bu bedelin yaklaşık 513 milyonu kredi kullanılmadan, yani yastık altı birikimi ile karşılanmıştı. 

Vatandaşlar bankalardan kredi çekebilecek

TOKİ'nin yüzde 20 indirim kampanyasına katılmak isteyen vatandaşlar, diğer konut kredilerinde olduğu gibi bankalara başvuruda bulunabilecekler. Konut ya da iş yeri alıcısının borç bakiyesini kapama ve böylece söz konusu indirimden yararlanmak istemesi halinde Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalamış oldukları bankalara başvuruda bulunabilecekler. 

Yaz bitti kampanya başladı

T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Mehmet Ergün Turan, kurum tarafından geliştirilen kampanyaya vatandaşlardan yoğun ilgi beklediklerini belirterek, kampanyanın yaz sonunda gerçekleşleştirilmesinin katılım yoğunluğunu artırmaya yönelik bir strateji olduğunu açıklamıştı. Turan yaz aylarında çok sayıda vatandaşın köyünde ya da tatilde bulunması nedeniyle katılım koşullarının düştüğünü hatırlatarak: "Bu nedenle kampanyayı yaz aylarında gerçekleştirmeyi tercih ediyoruz..." ifadelerini kullanmıştı.