Almanya'nın en popüler turistik yapısı: Heidelberg Kalesi

Almanya'nın Heidelberg şehrinin en ünlü turistik yapısı olan Heidelberg Kalesi, Almanya'nın en önemli kalıntıları arasında yer alıyor

Almanya'nın en popüler turistik yapısı: Heidelberg Kalesi


Almanya'da Neckar ve Ren nehirleri arasında yer alan Heidelberg şehrinin en ünlü turistik yapılarından olan Heidelberg Kalesi, Königststhul tepesinin yamaçlarında yer alıyor.

Heidelberg Kalesi'ne ulaşım füniküler ile sağlanıyor. 13. Yüzyılda inşa edilen kale kırmızı ve pembe taşlardan yapılmıştır. Kalenin üzerinde bulunan heykeller ve süslemeler kaleye muhteşem bir görüntü katar. Kaleye yürüyerek de çıkılabileceği gibi araba ile de çıkılabilir. Şehre tepeden bakan kale opera, tiyatro, klasik müzik konserleri ve çeşitli sanat sergileri gibi pek çok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Kale içerisinde 185 bin 500 litrelik hacme sahip dünyanın en büyük ahşap fıçısı ve Alman Eczane Müzesi bulunuyor. 

 

Heidelberg Kalesi

 

Kaleye çıkmak için kullanılan füniküler ülkenin en eski raylı sistemidir. Kasabanın en popüler turistik yerlerinden olan Heidelberg füniküleri her yıl 1 milyondan fazla turisti kaleye taşır. Yaklaşık 550 metreyi geçen Königststhul tepesine yolculuk yapmaya imkan veren Heidelberg Kale istasyonu ile Molkenkur'a kadar uzanır. 

 

Heidelberg Kalesi

 

Tarihi fünikülerin ilk seferinden neredeyse 17 yıl sonra, Molkenkur ve Königstuhl arasına ikinci bir füniküler açılmıştır. İkinci ray sistemi tamamen elektrik ile güçlendirildi. Eski füniküler raylı sistemde elektrikle güçlendirilerek her iki demiryolu da modern bir hale getirildi. Günümüzde, Heidelberg füniküleri kaleyi de içeren dört istasyonu birbirine bağlar. 

 

Heidelberg Kalesi

 

Ray sisteminin alt çizgisi modern araçlara sahiptir. Üstte ise tarihi füniküler ile dağa tırmanış yapılır. Molkenkur istasyonu iki hat için bir bağlantı noktası görevi görür ve kentin dört istasyonunun her biri ziyaretçileri keşfetmek isteyecekleri tarihi ve turistik binalara sahiptir.