Hidiv Kasrı

1907 yılında Mısır’ın son hıdivi Abbas Hilmi Paşa tarafından İstanbul’un Beykoz ilçesine yaptırılan Hıdiv Kasrı’nın mimarı İtalyan mimar Delfo Seminati’dir.

Hidiv Kasrı

1907 yılında Mısır’ın son hıdivi Abbas Hilmi Paşa tarafından İstanbul’un Beykoz ilçesine yaptırılan Hıdiv Kasrı’nın mimarı İtalyan mimar Delfo Seminati’dir. Dönemin mimarisine uygun olarak art nouveau tarzında olan kasır 1000 m2lik bir alan üzerine inşa edildi.

Abbas Hilmi Paşa Osmanlı’nın Mısır valilerinden biri. İngilizlerin Mısır’daki nüfuzunu kırabilmek için bir süre İstanbul’da kalması gerekti. Amacı Osmanlı Devleti’nin bu konuda desteğini almaktı. Burada kaldığı süre içinde Hidiv Kasrı’nın bulunduğu 270 dönümlük bahçeyi alarak bu kasrı inşa ettirdi.

 

Hidiv Kasrı

 

Abbas Hilmi Paşa başarılı olamadı ve İngilizler Mısır’ı işgal ederek Hıdivlik unvanını elinden aldı. Abbas Hilmi Paşa tahttan indirildikten sonra İsviçre’ye sürgüne gönderildi. Ailesi de 1937 yılına kadar Hıdiv Kasrı’nda kaldı. 1937 yılında Hıdiv Kasrı İstanbul Belediyesi’ne satıldı.

Kasrın ana girişinin ortasında mermerden bir çeşme bulunmakta. Tavanı çatıya varıncaya kadar yüksek ve vitrayla kaplı. Bina plan olarak, salonlar arasındaki bağlantılar aracılığıyla havuzun etrafında bir daire çizmekte. Üst katta ise özel odalar bulunuyor.

Hidiv Kasrı’nın işletmeciliği 1996 senesinde Beltur’a geçti. Şu an lokanta ve sosyal tesis olarak kullanılıyor.

 

Hidiv Kasrı