Hükümetin "gayrimenkul sektörü" için eylem planı

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından dün açıklanan 64. Hükümet Eylem Planı, gayrimenkul sektörünü yakından ilgilendiren düzenlemeler içeriyor

Hükümetin

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 64. Hükümetin Eylem Planı'nı dün açıkladı. Açıklanan eylem planında gayrimenkul ve konut sektörünü yakından ilgilendiren maddeler bulunuyor.

"Konuta devlet desteği"

Hükümetin

 

Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan eylem planının gayrimenkul sektörünü ilgilendiren maddelerinin başında geçtiğimiz sene de gündeme gelen, konut alıcısına devlet desteği uygulaması geliyor. Davutoğlu, konut satın almak için konut hesabı açan ve yüzde 25'lik peşinatını biriktiren vatandaşlara yüzde 15'lik katkı sunulacağını açıkladı. Buna göre, 100 bin TL biriktiren bir vatandaşa sunulacak devlet desteği, 15.000 TL olacak. Davutoğlu, emekli ve dar gelirli vatandaşların da 250 TL taksitle ev sahibi olacağını yineledi. 

Konuta devlet desteği satışları artırır mı? Öğrenmek için tıklayın...

Kentsel dönüşümle ilgili düzenleme
Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan eylem planının ilgi çekici maddelerinden biri de "kentsel dönüşüm" düzenlemesiyle ilgili olanlardı. Bu kapsamda Davutoğlu, kentsel dönüşüm kapsamına girmek koşuluyla izinsiz yapılara elektrik ve su bağlanmasına onay verileceğini açıkladı. Hükümet 6 aylık süre içerisinde de enerji verimliliğini destekleyecek adımlar atmaya hazırlanırken, şehirlerde de kişi başına düşen yeşil alan miktarının artırılması yolunda çalışmalar yürütecek. 

Vergi, çevre ve enerji atılımları

Hükümetin

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun vaatleri arasında, enerji ruhsatlarının kolaylaştırılması, arsa maliyetlerinin azaltılmasını sağlayacak yeni sistemin kurulması ve gayrimenkul sertifikasının çıkarılması da bulunuyor. Geçtiğimiz senelere damgasını vuran, imar planı değişikliğinden doğacak rant artışından kamunun pay almasını öngören çalışmalar da Davutoğlu'nun açıklamalarında kendine yer buldu. Bu girişim, şehirlerde yer alan kamu arazilerinin daha aktif kullanımını öngören ayrıntıya da yansıyor. 

 

Hükümetin

 

Mega projeler sürdürülecek

 

Hükümetin

 

 

Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan eylem planında mega projelere de özel bir yer verildi. Davutoğlu, 1 yıllık plan içerisine Kanal İstanbul projesini de dahil etti. Bu doğrultuda Kanal İstanbul projesinin yapımı ve işletilmesiyle ilgili yasal düzenlemeler yapılacak. 

Kanal İstanbul Projesi ne zaman başlayacak? Öğrenmek için tıklayın...