İcralık ev nasıl satın alınır? Sizin için araştırdık!

Uygun fiyata ev sahibi olmak isteyenlerin başvurduğu yollardan biri, icralık evlerdir. İcralık bir evi satın alınmanın riskli olduğunu düşünüyorsanız, haberimizi okumanızda fayda var. ‘İcralık ev nasıl satın alınır’ dedik ve konuyu sizin için araştırdık.

İcralık ev nasıl satın alınır? Sizin için araştırdık!

İcralık evler, piyasa değerinin yaklaşık yüzde 40 veya daha aşağısında satılabiliyor. Hal böyle olunca uygun fiyatlarda konut arayanlarında tercihi oluyor. Nitekim günümüz şartlarında bir ev almak veya konut kredisi kullanmak pek kolay gibi durmuyor. Bu durumda icralık bir ev satın almayı düşünebilirsiniz. Böylelikle bir evi piyasa değerinin çok altında satın alarak, önemli ölçüde kara geçmiş olursunuz.

Tabii aklınızda icralık ev alımının riskli olduğuna dair bir önyargı olabilir. Bu önyargılarınızı uzman bir avukat ya da bilirkişi kadrosuyla ortadan kaldırma imkanı da sizin elinizde. Peki adım adım neler yapacaksınız? İcralık ev nasıl satın alınır?

 

İcralık ev nasıl satın alınır? Sizin için araştırdık!

 

 

Öncelikle icralık evleri ve ihalelerini takip etmeniz, önceden haberdar olmanız gerekiyor. Bunun için de icralık ev satışı yapan internet sitelerini takip edebilirsiniz. Bu internet sitelerinden hizmet paketi satın almanız da mümkün. Söz konusu paketle, kriterlerinize uygun icralık evleri ve ihalelerini an be an takip edebilirsiniz.

Ev seçimini yaptınız ve artık satın almak istiyorsunuz diyelim. Bu noktada ihalelere katılma şartlarının sizde olması gerekiyor. Bu şartlar aslında basit. İhaleye katılmak için 18 yaşını doldurmuş olmak ve satışa çıkarılmış evin değerinin yüzde 20’sine sahip olmanız yeterli. Yani icralık bir evin ihalesine, o evin değerinin yüzde 20’sini yanınıza alarak katılabiliyorsunuz. Evle ilgili sonradan başınızı ağrıtabilecek bir durumla karşılaşmamak için de, avukat ve uzman kadrolarla söz konusu konutun tüm detaylarını değerlendirip, inceleyebilirsiniz.