İdris Güllüce Sivas dönüşüm protokolünde

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Sivas Belediyesince düzenlenen kentsel dönüşüm protokolü imza törenine katıldı.

İdris Güllüce Sivas dönüşüm protokolünde

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Sivas Belediyesince düzenlenen kentsel dönüşüm protokolü imza törenine katıldı.

Kentsel dönüşümün önemi
Bakan Güllüce güvenli şehirlere, güvenli binalara ve huzurlu mahallelere ihtiyaç olduğuna işaret etti. Kentlerin depreme dayanıklı altyapılarının olması gerektiğini vurgulayan Bakan Güllüce, yeni Türkiye'de şehirlerin, evlerin, sokakların farklı olması gerektiğini ifade etti.

Türkiye'nin atılımı
Türkiye'nin son 150 yıldır kendi savunma silahlarını yapamamanın acısını yaşadığını anlatan Bakan Güllüce, "Yeni Türkiye tank, helikopter yapmaya başlıyor. Yeni Türkiye'de tersanelerinde hücum botları, savaş gemileri yapıyor. Şimdi kendi gemimizi yapıyoruz, komşu ülkelere savaş gemileri yapabiliyoruz. Yeni Türkiye'de hızlı tren yapıyoruz" ifadesini kullandı.

Bakan Güllüce, yeni Türkiye'de 2071 vizyonu ortaya koyduklarını dile getirdi. eni Türkiye'de Sivas'ın da farklı olması gerektiğini belirten Bakan Güllüce, "Sivas'ın göç alan şehir olacağını umuyoruz. Göçleri planlamamız, bu şehri ona göre planlamamız lazım. Allah bize o günleri göstersin. Biz bunları hedefliyoruz kardeşim. Sen de engelleyeceksen 'var çabala' diyoruz" dedi.

Dönüşüm yürek ve bilek işi
Bakan Güllüce, kentsel dönüşümün yürek, bilek, emek ve gayret isteyen bir iş olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

'En büyük projesi itibarsızlaştırma olan bir kesim de var. Bunlar tarih boyunca da olmuş bundan sonra da olacak. Bir tane işi var, itibarsızlaştırma. Varsın onlar bunlarla uğraşsınlar. Doğru yolda çalışanların Allah yardımcısı oluyor. İnşallah bu projeyi çok güzel sonuçlandıracağız. Bu proje halka büyük hizmet edecektir.'

Konuşmaların ardından Bakan Güllüce'ye Sivas Belediyesince fahri hemşehrilik beratı takdim edildi. Bakan Güllüce de Belediye Başkanı Sami Aydın'a kentsel dönüşüm yetki belgesi verdi. Bakan Güllüce ve Sami Aydın, Esentepe ve Yunus Emre mahallelerini kapsayan kentsel dönüşüm protokolünü imzaladı.