Ilgaz Dağı Milli Parkı nerede?

Oldukça zengin bir bitki örtüsü ve canlı varlığına sahip olan Ilgaz Dağı Milli Parkı nerede? İşte yanıtı...

Ilgaz Dağı Milli Parkı nerede?

Oldukça zengin bir bitki örtüsü ve canlı varlığına sahip olan Ilgaz Dağı Milli Parkı nerede? İşte yanıtı... Yüzölçümü 1,088 hektar olan Ilgaz Dağı Milli Parkı, 1976 yılından bu yana koruma altında. İğne yapraklı ağaçların bulunduğu orman örtüsüne sahip Ilgaz Dağları'nda karaçam, sarıçam, göknar ve ardıç ağaçları bulunuyor. Bölgede aynı zamanda ayı, kurt, tilki, geyik, karaca ve yaban domuzlarına da rastlanabiliyor. 

Türkiye'nin önde gelen kış sporlarının merkezi olan Ilgaz Dağı, dağ yürüyüşü, dağ tırmanışı, bisiklet turları, kuş, böcek, piknik gibi aktivitelere de açık durumda. Ilgaz Dağı Milli Parkı çevresinde yer alan 8 tesiste 1,338 yatak kapasitesi bulunuyor. Kış sezonunda ise yer bulmak zorlaşıyor. 

Ilgaz Dağı Milli Parkı nerede?

Ilgaz Dağı Milli Parkı nerede? 

Ilgaz Dağı Milli Parkı, Çankırı ve Kastamonu şehirlerinde, Karadeniz Bölgesi'nden İç Anadolu Bölgesi'ne geçiş doğrultusunda yer alıyor. Ankara'ya en yakın kış sporları merkezi olan Ilgaz Dağı Milli Parkı'nda Ankara Üniversitesi ve İl Özel İdaresi'ne ait dinlenme tesisi ve eğitim tesis yer alıyor. Ankara üzerinden, Kastamonu ve Çankırı'ya giden karayolu milli park sınırından geçiyor. Ankara'ya 200 kilometre, Kastamonu'ya 40 kilometre uzaklıkta yer alan Ilgaz Dağı Milli Parkı'na en yakın havalimanı Kastamonu'da. Ankara Esenboğa Havalimanı'na gerçekleştirilen seferler ile de Milli Park'a ulaşım oldukça kolay.