İlginç Sinema Salonları

Rengarenk salonlardan kendinizi film setinde hissedeceğiniz salonlara kadar, tamamen izleyicinin kendisini farklı hissedebilmesi amacı ile tasarlanmış dünyanın en ilginç sinema salonlarını sizler için araştırdık

İlginç Sinema Salonları

Rengarenk salonlardan kendinizi film setinde hissedeceğiniz salonlara kadar, tamamen izleyicinin kendisini farklı hissedebilmesi amacı ile tasarlanmış dünyanın en ilginç sinema salonlarını sizler için araştırdık. İşte Hollanda'dan İngiltere'ye ilginç sinema salonları...
 

Pathé Tuschinski-Amsterdam, Hollanda
İlginç Sinema Salonları
Altın ışıklandırması ve kırmızı halılı fuayesi ile 1921 yılında açılan bu sinema Amsterdam'ın kolay erişilebilir kültür merkezlerinden biri olarak biliniyor. 

 

Cineteca-Madrid, İspanya
İlginç Sinema Salonları
Eski bir mezbahane olan bu sinema Matadero Madrid'in kuzeydoğu bölgesinde yer alıyor. İspanya'daki belgesel sinemasına için kullanılan tek sinema olarak faaliyet gösteren Cineteca 7 bin hikayeyi ziyaretçilerine ücretsiz sergileyen bir arşiv de bulunuyor. 

 

Cinémathèque Française-Paris, Fransa
İlginç Sinema Salonları
Paris'teki bu sinemayı diğer sinemalardan ayıran özellik bünyesinde geniş bir arşiv merkezi bulundurması. Cinémathèque Française  sinemasındaki müze dünyanın en geniş ve genişleyen film arşivine sahip.

 

Kino Intimes – Berlin, Almanya
İlginç Sinema Salonları
Berlin'de yer alan bu sinemada en son çıkan bağımsız Avrupa filmleri gösterimi yapılıyor. Kış aylarında kömür sobası ile ısıtılan Kino Intimes'ın dış duvarlarını grafitiler süslüyor. 

 

Raj Mandir-Jaipur, Hindistan
İlginç Sinema Salonları
Raj Mandir'in girişinin dışında yeşil neon ışıklar ile parlayan sinemanın mottosu bulunuyor. Yerel halk tarafından bölgenin mücevheri olarak bilinen sinemanın şeker renklerine boyanmış salonu dikkat çekiyor. 

 

Pioner Cinema-Moskova, Rusya 
İlginç Sinema Salonları
1950'lerin eski sovyet sineması olan sinema 2009 yılında yeniden açılmış. Diğer Rus sinemalarının aksine bu sinema uluslararası filmleri dublaj yerine altyazı ile sunuyor. 

 

Secret Cinema-Londra, İngiltere
İlginç Sinema Salonları
Sadece normal filmler değil insanı içine alan film deneyimleride sunan bu sinemada The Shawshank Redemption filmini parmaklıklar arkasından izlemek gibi bir deneyim yaşayabilirsiniz.