İnşaat sektörü TÜİK verilerini nasıl yorumladı?

TÜİK tarafından yayınlanan Ağustos ayına ait Konut Satış İstatistikleri sektör temsilcileri tarafından memnuniyetle karşılandı.

İnşaat sektörü TÜİK verilerini nasıl yorumladı?

TÜİK’in açıklamış olduğu son verilere göre Türkiye genelinde konut satışlarının 2016 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2 artış göstererek 114 bin 751 konut düzeyine ulaştı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan Ağustos ayına ait konut satış verileri sektör temsilcileri tarafından memnuniyetle karşılandı. 

Doğan Dağ: Satışlar artacak
İnşaat sektörünün 2016 yılında tüm olumsuzluklara rağmen büyüme ve gelişme eğilimini sürdürdüğünü söyleyen Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı Doğan Dağ:

"Konut sahibi olabilmeyi kolaylaştırmak için inşaat sektörü de üzerine düşen görevi yerine getirerek Emlak Konut GYO öncülüğünde kampanyalar başlattı. Bu olumlu gelişmelerle birlikte herkesin üstüne düşen görevi yerine getirmesinden mutluluk duyuyoruz. Ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörümüzün desteklenmeye devam etmesiyle hem konut satışları artacak hem de yatırımlar hız kesmeden devam edecektir." dedi. 

Baygan: 1.5 milyonluk satış hayal değil
Türkiye'de yaşanan siyasal hareketliliğin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile bankalar ve konut üretilcilerinin başlattığı kampanyalarla sektörün güçlendiğini söyleyen ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan:

". KDV indirimi, tapu harç indirimi gibi çalışmalar ikinci el gayrimenkulde sektörün önünü açacaktır. Yapılan bütün kampanyalar ve tüketicinin alım gücünü artıracak uygulamalar, yılsonunda 1 milyon 500 binlik satış rakamının görüleceği yorumlarını güçlendiriyor." şeklinde konuştu.