İnternetten kira geliri beyannamesi verme!

İnternetten kira geliri beyannamesi verme işlemi nasıl yapılır? Sizin için yanıtladık.

İnternetten kira geliri beyannamesi verme!

Kira gelir vergisi elde eden kişiler bu gelirlerini internet ortamında beyan edebilecek. Peki internetten kira geliri beyannamesi verme işlemi nasıl yapılır?

‘Önceden hazırlanmış kira beyanname sistemi’ adı verilen sistemle 2011 ve bu yıldan sonra elde edilen kira gelirleri beyan edilebiliyor. Ayrıca sistem sayesinde uzmana ihtiyaç da yok.

Öncelikle İnternet Vergi Dairesi şifrenizle ya da size özel hazırlanmış güvenlik sorularını yanıtlayarak sisteme giresiniz. Kira beyannamesi karşınıza çıkar. Siz bu beyannameyi kontrol ettikten sonra yanlış veya eksiklik olduğu durumlarda düzelterek onaylarsınız. İşlem bu kadar basit.

Zorunluluk yok

İnternetten kira geliri beyannamesi verme zorunlu değil. Ancak bazı avantajları da yok değil. Örneğin işinizi daha kolay ve hızlı bir şekilde halledersiniz. Vergi hesaplamalarını sizin yerinize sistem yapar. Hata payı düşer. Kişisel bilgilerin güvenliği sağlanır. Ve belki de en önemlisi ücretsizdir.

Kimler kullanabilir?

Söz konusu sistem kira geliri elde eden tüm kişiler tarafından kullanılabilir. Kira geliri dışında gelir elde edenler ise sistemden yararlanamazlar.