İstanbul Arkeoloji Müzesi nerede?

Türkiye'deki en önemli müzelerden birisi olan İstanbul Arkeoloji Müzesi nerede? İşte yanıtı...

İstanbul Arkeoloji Müzesi nerede?

Türkiye'deki en önemli müzelerden birisi olan İstanbul Arkeoloji Müzesi nerede? İşte yanıtı... Tarihin izlerini taşıyan birçok eserin sergilendiği İstanbul Arkeoloji müzesi İstanbulluların ve tatil için İstanbul'a gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri. 

İstanbul Arkeoloji Müzesi tarihi

Dünyada müze olarak tasarlanan en iyi 10 binadan birincisi olan İstanbul Arkeoloji Müzesi, hem mimari yapısı hem de içerisindeki eserler açısından dünyanın en iyi müzeleri arasında yer alıyor. Osmanlı döneminden kalma birçok eserin de sergilendiği müzede yapılan kazılarda çıkarılan birçok eski eşya bulunuyor. 1881 yılında Osman Hamdi Bey müdürlüğü ile başlayan popülerleşme, her sene daha da artarak günümüze kadar devam etmiş. Kültür değerlerine önem veren Osman Hamdi Bey, müzenin gelişmesi için çok büyük katkı sağlamıştır. O dönemlerde gazetelere yansıyan tarihi kazı çalışmalarında, kendisinin de aktif olduğunu gösteren fotoğraflar bulunmaktadır. Müzeye 1907 yılında ek binalar eklemiş ve 1991 yılında daha modern bir hale getirilmiştir. 

 

İstanbul Arkeoloji Müzesi nerede?

 

İstanbul Arkeoloji Müzesi ziyaret saatleri

Her gün açık olan İstanbul Arkeoloji Müzesi ziyaret saatleri 09:00 - 18:00 saatleri arasındadır. Müze kartınız varsa ya da 18 yaşının altındaysanız müzeye ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz. 

 

İstanbul Arkeoloji Müzesi nerede?

 

İstanbul Arkeoloji Müzesi nerede, nasıl gidilir? 

Gülhane Parkı'na oldukça yakın olan İstanbul Arkeoloji Müzesi, Hamdi Bey yokuşunun üzerinde yer alıyor. Eminönü - Kabataş tramway hattı sayesinde kolayca ulaşılabilen müzeye, Anadolu Yakası'ndan gelecek olanlar, Marmaray ile Sirkeci'de inebilirler. Oradan Kabataş tramway hattını kullanarak müzeye kolayca ulaşabilirler. İstanbul Arkeoloji Müzesi giriş ücreti ise 15 TL'dir.