İstanbul’un Has Bahçesi Gülhane

Gülhane Parkı İstanbul’un en eski ve en güzel parkları arasında yer alıyor

İstanbul’un Has Bahçesi Gülhane

Gülhane Parkı İstanbul’un en eski ve en güzel parkları arasında yer alıyor. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Topkapı Sarayı'nın dış bahçesi olarak kullanılan Gülhane Parkı, 1912 senesinde Cemil Paşa (Topuzlu) zamanında düzenlenerek halka açıldı. Parkın toplam alanı 163 dönümdür. Sarayburnu Kapısı ve İstanbul Kapısı olmak üzere iki giriş kapısı vardır.

 

İstanbul’un Has Bahçesi Gülhane

 

Parkın içinde çeşitli gazinolar, dinlenme yerleri, kahvehaneler, Arkeoloji Müzesi, çocuk bahçesi, hayvanat bahçesi, Tanzimat Müzesi, yazın kukla - karagöz temsilleri veren bir tiyatro, içinde botanik bahçesi ve akvaryum olan bir sarnıç bulunuyor. Boğaza doğru kıvrılarak inen yokuşun sağ tarafında Aşık Veysel heykeli, yokuşun sonuna doğru ise Romalılardan kalan Gotlar Sütunu yer alıyor. 

 

İstanbul’un Has Bahçesi Gülhane

 

İstanbul’un en eski parkı ve 1.derecede sit alanı olan Gülhane Parkı, tarih boyunca çok önemli olaylara tanıklık etti. Bizans ve Osmanlı döneminden kalan izleri parkta görmek mümkün. 

Parkın Sarayburnu tarafında Atatürk’ün Cumhuriyetten sonra dikilen ilk heykeli yer alıyor. Heykelin tasarımı Avustralyalı mimar Kripel tarafından yapıldı. Atatürk tarafından latin harfleri halka ilk kez burada gösterildi. Parkın bir diğer önemi de Osmanlı Tarihinde ilk demokratikleşme hareketi olarak bilinen Tanzimat Fermanı’nın (Gülhane Hatt-ı Şerif-î) burada okunmuş olması. Aynı zamanda Atatürk’ün naaşı Ankara’ya gönderilmeden önce İstanbul’daki son tören da Gülhane Parkı’nda yapıldı.

 

İstanbul’un Has Bahçesi Gülhane

 

Gülhane Parkı konum olarak güzel bir yerde bulunuyor. Parkın en güzel yanlarından biri de boğaza karşı çay keyfi yapılabilmesi. Parkta asırlık ağaçlarının arasında yapılan kısa bir gezinti bile Gülhane’ye hayran kalmanızı sağlıyor. Gülhane Parkı’nda yaz aylarında bir çok kültürel etkinlik de yapılıyor. Park, özellikle bu aylarda yerli ve yabancı turist tarafından sıkça ziyaret ediliyor.  

 

İstanbul’un Has Bahçesi Gülhane

 

Gülhane Parkı denildiğinde ilk akla gelen şeylerden biri de Nazım Hikmet’in “Ceviz Ağacı” şiiri oluyor. Nazım Hikmet şiirinde parkta sevgilisini beklerken polisleri görünce ceviz ağacına çıktığını ve ne polislerin ne de sevgilisinin farkında olduğunu şu dizelerle anlatır; “Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı’nda. Ne sen bunun farkındasın, ne de polis farkında.”

 

İstanbul’un Has Bahçesi Gülhane

 

Gülhane Park’ı en son 2003 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenip, restore edilerek eski ihtişamlı günlerini aratmayacak bir hale getirildi.