İstanbul’un köşkleri

Metropol yaşamının ağırlık kazanmasıyla birlikte sayıları gittikçe azalan İstanbul’un köşklerini mercek altına aldık.

İstanbul’un köşkleri

Eski İstanbul’da köşk veya konakta oturmak, toplum içindeki statüyü simgeliyordu. O dönemlerde yüksek gelir seviyesine sahip insanların tercihi hep bu konak ve köşkler olmuştu. Özellikle Osmanlı zamanında bu yapıların ayrı bir önemi vardı. Peki sayıları gittikçe azalan ve unutulmaya yüz tutmuş İstanbul’un köşklerini merak edeniniz var mı? Sizler için köşklerin büyülü dünyasında ufak bir yolculuğa çıkalım istedik.  

 

İstanbul’un köşkleri

 

 

AHMED RATiB PAŞA KÖŞKÜ

Hicaz Valisi Ahmed Ratib Paşa tarafından Acıbadem’de yaptırılan bu ahşap köşkün önemli bir özelliği var. O da, bütün ahşap kısımlarının Viyana’da hazırlanması. Ahmed Ratib Paşa’nın estetik zevki oldukça gelişkindi. Nitekim köşkün mobilyalarını bile Viyana ve Paris’ten getirtmişti. Ancak bu zevkli adam köşkünün sefasını hiç süremedi. Çünkü köşkün dekorasyonunun bittiği sıralarda Paşa görevinden alınarak, köşküne el konuldu.

 

İstanbul’un köşkleri

 

 

CEMiL MOLLA KÖŞKÜ

Anadolu Kazaskeri Cemil Molla tarafından Kuzguncuk’ta yaptırılan bu köşkün tasarımı ise İtalyan mimar Sinyor Alberti’nin imzasını taşıyor. Köşkün günümüzdeki sahipleri Mesa Holding. Oldukça kaliteli malzemelerden inşa edilen köşkün apı ve pencere doğramaları cevizden, kapı tokmakları fildişinden.

 

İstanbul’un köşkleri

 

 

DANiOLi KÖŞKÜ

Rum Peynir tüccarı Menelaos Danioli’nin Büyükada’da yaptırdığı köşk, aynı zamanda tüccarın Fransız rokforu üretimini yaptığı yerdi. 1940 yılında satılan köşk, geniş bahçesi ve misafirhanesi bulunuyor. Uzun yıllar kendi haline bırakılan köşk, tadilattan sonra eski ihtişamına kavuşmuştu.

 

İstanbul’un köşkleri

 

 

BARIŞ MANÇO KÖŞKÜ

1895’te Mr. Dowson isimli bir İngiliz tarafından Moda’da yaptırılan bu köşk ise, yan yana iki yapıdan meydana geliyordu. 1965’te James Whittall’un mülkiyetine geçen köşk, 20 yıl sonra Barış Manço tarafından satın alınmıştı.

 

İstanbul’un köşkleri

 

 

AŞiYAN KÖŞKÜ

Bu köşkün planı Tevfik Fikret tarafından çizildi. Rumeli Hisarı’ndaki Aşiyan Yolu’nun sonunda yer alan köşkün ismi ise Kuş Yuvası’ydı. 1906 yılında inşa edilen köşk, Tevfik Fikret’in ölümünden sonra, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 1940’ta, şairin eşi Nazime Hanım’dan satın alındı.