İstanbul'un mistik yapıları

Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan İstanbul'un yüzyıllardır ayakta kalan yapılarından her biri farklı mimari zekayla tasarlanmış. Mimarisinden çok korkutmasıyla öne çıkan İstanbul'un mistik mekanları ise görenlerde merak uyandırıyor. İşte İstanbul'un mistik yapıları

İstanbul'un mistik yapıları

Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan İstanbul'un yüzyıllardır ayakta kalan yapılarından her biri farklı mimari zekayla tasarlanmış. Mimarisinden çok korkutmasıyla öne çıkan İstanbul'un mistik mekanları ise görenlerde merak uyandırıyor. İşte İstanbul'un mistik yapıları...
 

İstanbul'un mistik yapıları

Bakırpaşa Köşkü, Bakırköy

İstanbul'un mistik yapıları
Bakırköy İncirli Caddesi'ndeki Bakırpaşa Köşkü, rivayete göre her yıl bir kere ortadan kayboluyor. Köşkün görünüşü ve hakkında çıkan söylentiler bile akşamları köşkün yanından geçenleri tedirgin etmeye yetiyor. 

 

Cemil Molla Köşkü, Kuzguncuk

İstanbul'un mistik yapıları
Kuzguncuk'taki Cemil Molla Köşkü uzun yıllar boyunca restore edilememiş. Restorasyon için gelen işçilerin köşkten koşarak kaçtıkları söylenenler arasında. Hatta gelen işçilerden birisinin dilinin tutulduğu iddia ediliyor. 

 

Molla Zeyrek Camii, Fatih

İstanbul'un mistik yapıları
Yüzyıllardır ayakta olan bu yapı köşk olmasa da kimi zaman insanları korkutuyor. Caminin karşısında çığlık seslerinin geldiği bir ahır olduğu ve ahırın altından Ayvansaray'a giden bir tünelin olduğu söylenen rivayetler arasında. Semtin eski sakinlerinden bazılarının hala çığlık sesi duyduğunu iddia edenler bile var. 

 

Cevahir Bedesteni, Kapalıçarşı

İstanbul'un mistik yapıları
Dünyanın en eski alışveriş merkezi olma özelliğine sahip Kapalıçarşı'yı ezoterik tarikat üyeleri sık sık ziyaret ediyor. Çünkü tarikat üyelerinin inancına göre, ''Cevahir Bedesteni''ndeki bir nokta farklı bir zaman boyutuna açılıyor.