İstanbul'un semtleri isimlerini nereden alıyor?

İstanbul'un her köşesi tarih kokan anılarla dolu. Her semt ismini bir anı ile almış. Peki, İstanbul'un semtleri isimlerini nereden alıyor? İşte yanıtı...

İstanbul'un semtleri isimlerini nereden alıyor?

İstanbul'un her köşesi tarih kokan anılarla dolu. Her semt ismini bir anı ile almış. Peki, İstanbul'un semtleri isimlerini nereden alıyor? İşte yanıtı... İstanbul'un ilginç semt isimleri, Çıksalın, Horhor, Çatladıkapı gibi semtlerinin isimleri bize ilginç gelse de aslında anlamlı hikayeler ile dolu. İstanbul'un semtleri isimlerini nereden alıyor? sorusunu yanıtladık. 

Galata : Kimileri der ki Galata'nın ismi semtteki süthanelere gönderme yapılarak türetildi. Kimileri de İtalyanca ''denize inen yol'' anlamına gelen galata kelimesi düşünülerek bu isim verildi. 

Tahtakale : Semtin ismi, sözlük anlamı ''kale altı'' olan Taht-el-kale'nin bozulması ile Tahtakale'ye dönüşmüştür. 

Aşiyan : Semt ismini, şair Tevfik Fikret'in burada bulunan, Farsça'da kuş yuvası anlamı taşıyan ''Aşiyan'' isimli evinden alıyor. 

Okmeydanı : Semtin ismi, fetih ordusunun kuşatmanın bir kısmını burada kurulan karargahta geçirmesinden geliyor. 

Şaşkınbakkal : Yerleşimin bile olmadığı dönemlerde, yaz sıcağında denizden yararlanmak için bölgeye gelenlere bir bakkal dükkanı açıldığını görenler, burada iş yapılmayacağını düşünerek bakkala şaşkın bakkal demişler. 

Çengelköy : Eskiden gemi çapaları yapıldığı için semtin isminin buradan geldiği söyleniyor. 

İstanbul'un semtleri isimlerini nereden alıyor?
Çengelköy

Veliefendi : Hipodrom, Şeyhülislam Veli Efendi'nin sahibi olduğu topraklar üzerinde kurulduğundan semtin adı Veli Efendi olarak anılıyor. 

Çıksalın : İstanbul'un semt isimleri yaratıcılıkta sınır tanımıyor. İşte bir diğeri Çıksalın... Güzel manzaralı ve geniş bir çevre olan bölgeye, halk arasında ''çık salın'' denilmeye başlanmış.

Taksim : Osmanlı zamanında sucular suyu burada halka taksim ederlermiş. Sonradan semt Taksim olarak anılmaya başlanmış. 

Bebek : İstanbul'un semtleri isimlerini nereden alıyor? sorusunu yanıtlamaya Bebek'le devam ediyoruz. Bir riyavete göre Fatih Sultan Mehmet'in bölgeyi koruması için gönderdiği bölükbaşının bebek lakaplı olmasından dolayı Bebek ismi verilmiştir. Başka bir rivayete göre ise Padişahın semtteki bahçesinde gezerken yılan görüp korkan şehzadesine bebek demesi ile bahçe bebek bahçesi olmuştur. Bölge bundan dolayı Bebek adını almıştır. 

İstanbul'un semtleri isimlerini nereden alıyor?
Bebek

Beşiktaş : Barbaros Hayrettin Paşa'nın gemilerini bağlamak için diktirdiği beş taştan dolayı semtin bu ismi aldığı söyleniyor. 

Bostancı : Eskiden her türlü meyve ve sebzenin yetiştirildiği bostanlardan birinin burada yer almasından dolayı bölge Bostancı ismini alıyor. 

İstanbul'un semtleri isimlerini nereden alıyor?
Bostancı

Horhor : Fatih Sultan Mehmet bölgede yürürken, yerin altından sus sesleri duyar ve yanındakilere ''Buraya bir çeşme yapın, baksanıza hor hor su sesleri geliyor'' der ve ardından çeşme yapılır. Çeşme ve Semt'e Horhor ismi verilir. 

Çatladıkapı : Bizans zamanında yapılmış olan surların Sidera adı verilen kapısı, 1532 tarihinde meydana gelen depremle çatlayınca, semt Çatladıkapı olarak anılmaya başlandı. 

Altın Boynuz : Haliç olarak bildiğimiz Altın Boynuz, Kağıthane ve Alibeyköy derelerinin çatal vaziyette, boynuzu andırması nedeni ile bu ismi almıştır. 

Bomonti : Semt ismini, 1902 yılında Bomonti Kardeşlerin burada kurdukları Bomonti Bira Fabrikasından almıştır. 

Ayrılık Çeşmesi : Kadıköy'den Acıbadem'e giderken Haydarpaşa'dan gelen yolla kesiştiği yerdeki semttir. Eski zamanlarda Trakya ve İstanbul'dan hacca gidecek olanlar burada toplanır ve hep birlikte yola çıkarlarmış. Hacı adayları ve aileleri arasındaki vedalaşma da burada olduğu için semte Ayrılık Çeşmesi adı verilmiş.