İstanbul’un tarihi hamamları nerelerde?

Osmanlı mimarisinin önemli eserleri arasında yer alan hamamların en eskilerini araştırdık. İşte İstanbul’un tarihi hamamları…

İstanbul’un tarihi hamamları nerelerde?

Osmanlı döneminde büyük önem verilmiş hamamlar, kentin birçok noktasında bulunuyor. Peki bu hamamlar içinde mimarisi ve tarihiyle en ilgi çekici olanları hangileri dersiniz? İşte sizler için hazırladığımız İstanbul’un tarihi hamamları

Çemberlitaş Hamamı

Kapalıçarşı’ya yakın bir konumda yer alan Çemberlitaş Hamamı, Mimar Sinan imzası taşıyor. 1584 yılında Nur Banu Sultan tarafından ünlü mimara yaptırılan hamamın içindeki bazı göbek taşlarında Osmanlı yazıtlarını görmeniz mümkün.

Kılıç Ali Paşa Hamamı

Tophane’de yer alan Kılıç Ali Paşa Hamamı, Mimar Sinan tarafından 1578 ile 1583 yılları arasında inşa edildi. İstanbul’un ikinci en büyük kubbesi olan hamam, ışığı geçiren fil gözü bezeli kubbeleriyle ünlü.

Tarihi Galatasaray Hamamı

İstanbul’un tarihi hamamları demişken, Galatasaray Hamamı’nı unutmak olmaz. Hamam, Sultan II. Beyazıd tarafından yaptırılmıştır.

Gedikpaşa Hamamı

Kapalı Çarşı civarında yer alan hamam, 1475 yılında Ahmet Paşa tarafından yaptırıldı. Havuzu olan tarihi tek hamam olma özelliğini taşıyan Gedikpaşa’nın hem kadın hem erkek bölümleri mevcut.

Çinili Hamam

Kösem Sultan tarafından 1640 yılında yaptırılan hamam, özel çinilerle kaplıdır. Kadın ve erkek bölümlerinin yer aldığı hamam yüksek kubbeleriyle göz doldurmaktadır.

Süleymaniye Hamamı

Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan hamam, Beyazıt’ta yer alıyor. 3 bölümden oluşan hamamın; kadın, erkek ve özel loca bölümleri vardır.