İşyeri alımlarında, sınırlar kalktı

“Bir işyeri kredisinin, çok sayıda konut kredisine karşılık gelebileceğinden, bankalar arası rekabet ve dış kaynak fonlama ihtiyacı da artacağı için kredi faiz oranlarında da yükseliş olabilecek”

İşyeri alımlarında, sınırlar kalktı

11 Haziran 2013 / emlakwebtv
2008 yılında Amerika’da meydana gelen gayrimenkul krizi nedeniyle, ülkemizde de BDDK bazı önlemler almıştı. Buna göre; bankalar tarafından konut edinmeleri amacıyla tüketicilere kullandırılacak krediler ile konut teminatı altında kullandırılacak tüketici kredilerinde, kredi tutarının yüzde 75’i, ticari gayrimenkul alımı amaçlı kullandırılacak taksitli ticari kredilerde ise kredi tutarının, teminata konu olacak gayrimenkulün değerinin yüzde 50’si ile sınırlandırılmasına karar verilmişti. Buna göre ticari kredi kullanacak olan kişiler şayet ekspertiz değerinin yüzde 100’üne kadar kredi kullanmak istiyorlarsa, kredi miktarının 2 katı kadar değerde bir gayrimenkulü ipotek ettirmek durumunda kalıyorlardı.

Erilkun: “sınırlandırılmanın kaldırılması ve tarihi seviyede düşük faiz oranlarını da göz önüne alındığında, ticari gayrimenkul ediniminin artacağını”
Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun ticari kredilerle ilgili “son dönemde iç taleplerdeki nispi gerilemenin etkisiyle canlılığı koruyabilmek adına, BDDK tarafından, kurumsal ve taksitli ticari kredilerde uygulanan; gayrimenkul değerinin yüzde 50’si sınırlamasının; 10.04.2013 tarihinde alınan bir kararla kaldırıldığını ve gayrimenkul kredilerinde uygulanacak marj ve teminat koşulunun bankaların inisiyatifine bırakıldığını” belirtiyor. Erilkun; “Ancak karlılık oranları düşen bankalar elbette bu düzenlemeyi kredi genişletici yönünde kullanmayı tercih edeceklerdir” diyerek, “sınırlandırılmanın kaldırılması ve tarihi seviyede düşük faiz oranlarını da göz önüne alındığında, ticari gayrimenkul ediniminin artacağını” ifade ediyor. Ticari gayrimenkul satışlarının bu düzenleme ile artacağının beklediğini belirten Erilkun, ticari gayrimenkul fiyatlarında da yükselme olacağını belirtti. Hakan Erilkun “Bankalar açısından, bir işyeri kredisinin, çok sayıda konut kredisine karşılık gelebileceğinden, bankalar arası rekabet ve dış kaynak fonlama ihtiyacı da artacağı için kredi faiz oranlarında da yükseliş olabileceğini” söylüyor.