İzlanda'nın çim evleri

İzlanda'da bulunan çim evler bir başka adıyla torf evler, tarihi neredeyse bin yıla uzanan geleneksel mimarinin bir parçası

İzlanda'nın çim evleri

İzlanda'da bulunan çim evler bir başka adıyla torf evler, tarihi neredeyse bin yıla uzanan geleneksel mimarinin bir parçası. Teknolojinin günümüzdeki gibi olmadığı dönemlerde hem malzeme sıkıntısı hem de iklim şartlarının zorluğu onları torf evlerinin yapımına yöneltmiş.

 

İzlanda'nın çim evleri

 

Sadece ahşap ve taş kullanılarak yapılmış İzlanda tipi çim evler, günümüz modern binalarına kıyasla yalıtım konusunda çok daha verimli. Çim evler, zorlu iklim koşullarında içinde yaşayanları yüzyıllarca korumuş. Evlerin sağlamlığının en büyük kanıtı ise zaman. İzlanda  kuzey kutup dairesinin hemen altında bulunuyor. İzlanda'nın, "Buz Ülkesi" demek olduğunu hatırlarsak bu evlerin onlar açısından ne kadar değerli olduğunu da anlarız. 

 

İzlanda'nın çim evleri

 

Kış aylarında sıcaklığın düştüğü, yağışın ve rüzgarın arttığı İzlanda'daya ilk göç eden İskandinavlar bu iklimle başa çıkmak için bir çok yöntem kullandı.

Başlarda evlerini ağaçtan inşa ettiler: Fakat hava koşulları yüzünden bu evler kalıcı olamadı. Ağaç dışında başka bir şey denemeye karar verip çevrelerinde en çok olan taş, toprak ve çimi ev yapımında yapı malzemesi olarak kullandılar. Fotoğraflarda da gördüğünüz gibi çim evlerin çatıları ve duvarları toprak ve çimle kaplı. Bunu yaparken estetik kaygılardan ziyade zorlu iklim koşullarını düşünerek hareket ettiler. Evin her yanı toprak (ve dolayısıyla çimle) kaplı olduğundan dışarıdan görünen tek ahşap kısım kapı.

 

İzlanda'nın çim evleri

 

Önceleri Viking stili olan "uzun ev" (long houses) olarak tanımlanan ve yine aynı teknikle inşa edilen torf evler,  yüzyıllar içinde değişikliklere uğrayarak günümüze kadar gelmeyi başarmış olması açısından önemli. Viking stili uzun evler, 14. yy'da yerini, küçük küçük ve içten birbirine bağlı spesifik alanların olduğu ve günümüzdeki tarza daha yakın bir mimariye bırakmış.

 

İzlanda'nın çim evleri

 

Bu evler 18. yüzyılda önemli değişiklik göstererek farklı bir teknikle inşa edilmeye başlandı. Bu değişimle ahşap, evlerde daha fazla yer aldı ve günümüz modern evlerini andırması açısından önemli bir adım oldu.

 

İzlanda'nın çim evleri