İzlanda'nın en yüksek binası: Hallgrimur Kilisesi

İzlanda'nın başkenti Reykjavik'te yer alan Church of Hallgrimur (Hallgrimur Kilisesi) sadece şehrin değil, İzlanda'nın da en görkemli yapılarından biri...

İzlanda'nın en yüksek binası: Hallgrimur Kilisesi


Şehrin merkezindeki yüksek bir tepe üzerinde konumlanmış olan Hallgrimur Kilisesi, İzlanda'nın en büyük kilisesi olma özelliği taşıyor. 17. yüzyılda yaşamış olan İzlanda'nın tanınmış şair ve rahiplerinden Hallgrimur Petursson'un adını taşıyan kilise, reformcu Hristiyan mezhebi Lüteriyenlere ait bir ibadethane olarak hizmet veriyor. 

Kilisenin planının çizimi için, İzlanda devletine bağlı çalışan mimar Guojon Samuelsson 1937 yılında görevlendiriliyor. Samuelsson, binayı çizerken İzlanda'nın volkanik dağlarının ve buzullarının şekillerini yansıtan bir tasarımda karar kılıyor. 1945 yılında yapımına başlanan kilisenin tamamlanması ise tam 38 yıl sürüyor. 

 

İzlanda'nın en yüksek binası: Hallgrimur Kilisesi

 

Hallgrimur Kilisesi'nin 74,5 metre uzunluğundaki kulesi, sadece Reykjavik'in değil, İzlanda'nın da en yüksek binası ünvanı kazandırıyor. Başlangıçta bu kadar yüksek olması planlanmayan kilisenin kulesinin daha sonra şehirdeki en büyük katolik kilisesi olan Landakot Kilisesi'nden daha görkemli bir ibadethaneye sahip olma fırsatını kaçırmak istemeyen Lüteriyenler, kuleyi 74,5 metre uzunluğunda inşa ediyor. 

 

İzlanda'nın en yüksek binası: Hallgrimur Kilisesi

 

Dış tasarımı volkanik mermer sütunlarından esinlenerek çizilen kule, başkentin her noktasından rahatlıkla görülebiliyor. Doğal olarak kuleden de şehrin her noktası ve kenti çevreleyen volkanik dağlar görülebiliyor ve bu sayede kilise, Reykjavik'i ziyaret eden turistler için oldukça cazip bir nokta oluyor. 

 

İzlanda'nın en yüksek binası: Hallgrimur Kilisesi

 

Dökme beton kullanılarak inşa edilen ve iç mekanı 1.676 metrekarelik bir alana sahip olan kilise, ekspresyonist mimarinin izlerini taşıyor. Lüteriyen mezhebinin minimalist geleneklerine uygun olarak inşa edilen yapının dışı ve içi sade tasarımı ile öne çıkıyor. Kilisenin içinde sade olarak nitelendirilemeyecek tek şey ise 15 metre genişliğinde, 5 bin 275 borudan oluşan kilise orgu. Alman yapımı org, tam tamına 25 ton ağırlığında. 

 

İzlanda'nın en yüksek binası: Hallgrimur Kilisesi

 

Hallgrimur Kilisesi önünde büyük bir heykel yer alıyor. MS 970-1020 yılları arasında yaşamış olan İzlanda'lı kaşif Leif Eriksson'un heykeli, kiliseden daha eski olması ile öne çıkıyor. Amerikalı heykeltraş Alexander Stirling Calder imzası taşıyan heykel, 1930 yılında ABD'nin İzlanda'ya bir hediyesi olarak buraya yerleştirilmiş. Yaz-kış ibadete ve ziyarete açık olan Hallgrimur Kilisesi, görkemli görünüşü ve sadeliği ile sadece dini değil, mimari olarak da Avrupa'nın ve İzlanda'nın en önemli yapılarından biri.