Kadıköy Süreyya Operası nerede?

Süreyya Operası, eski milletvekili Süreyya İlmen tarafından, Kadıköylülerin kültürel ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamak için 1922-1926 yılları arasında yaptırılmıştır. Peki, Kadıköy Süreyya Operası nerede? İşte yanıtı...

Kadıköy Süreyya Operası nerede?

Süreyya Operası, eski milletvekili Süreyya İlmen tarafından, Kadıköylülerin kültürel ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamak için 1922-1926 yılları arasında yaptırılmıştır. Peki, Kadıköy Süreyya Operası nerede? İşte yanıtı... Süreyya Operası 6 Mart 1927'de kapılarını açmıştır. Binanın giriş kısmı Paris Champs Elysee'den iç kısmı ise klasik Alman tiyatrolarından etkilenerek inşa edilmiştir. Aslında opera temsillerine uygun bir bina yapılması amaçlansa da, donanım, kulis ve benzer mekanlar tamamlanamadığı için hiç opera oynanmamış, hafızalarımıza da sinema olarak yerleşmiştir. 

 

Kadıköy Süreyya Operası nerede?

 

1930 yılında sesli filmler göstermek için teknik aygıtları değiştirilmiş ve o yılların en modern salonları arasına girmiştir. Broadway Melodisi ile ilk sesi filmini gösteren sinemanın, 1 Temmuz 1936 yılında yazlık bölümü açılmıştır. Süreyya Operası binası aynı zaamanda düğün, nişan ve toplantılar için de kullanılmıştır. Süreyya İlmen, 1950 yılında sinemanın gelirini, ölümünden sonra verilmek şartı ile Darüşşafaka Cemiyetine bırakmıştır. İlmen'in ölümüne kadar Cemil Filmer tarafından işletilen Kadıköy Süreyya Sineması daha sonra İlmer'in kızına, ondan da torununa geçmiştir. 

 

Kadıköy Süreyya Operası nerede?

 

Fuayesi ve salon kısmıyla Kadıköy'deki diğer sinemalardan farklı olan Süreyya Sineması Kadıköy'de salonun girişinde primdonna Suzan Lütfullah'ın büstleri bulunuyor. İç mekan tavanları ve kornişleri ressam Naci Kalmukoğlu tarafından yapılmış ve batı üslubunda freskolar ile bezenmiştir. Balo salonu da bulunan binanın bu kısmı günümüzde bir mağazanın deposu olarak, yazlık sinema kısmı ise otopark alanı olarak kullanılıyor. 

 

Kadıköy Süreyya Operası nerede?

Dünden bugüne Süreyya Sineması

Süreyya Sineması, 1994 yılında yenilenmek için üç hafta kapatılmış ve sinemaya İspanya'dan getirilen koltuklar, üç boyutlu gösterime uygun gümüşlü perde ve ses düzeni yerleştirilmiştir. 2003 yılının yaz aylarında ise ses düzeni ve teknik ekipmanları son teknolojiye göre yenilenmiş ve bina dış cephesi de Darüşşafaka tarafından aslına uygun olarak onarılmıştır. Yenilikler yeterli sayıda sinemaseveri salona çekemeyince, tarihi Süreyya Sineması kapatılıp kültür merkezine dönüştürülm esi gündeme gelmiştir. 2006 yılı başlarında Kadıköy Belediyesi tarafından Darüşşafaka Cemiyeti'nden 49 yıllığına kiralanan Süreyya Operası binası, 2005 yılında restorasyona alınmıştır. Opera için teknik donanım ve mekanlar ilave edilmiş ve her şey orjinal haline gelmiştir. 2 yılda ise 12 milyon TL harcanarak gerçekleşen yenileme sonucunda 2007 yılında sanatseverlere ''Yunus Emre Oratoyosu'' ile merhaba demiştir. 

Kadıköy Süreyya Operası nerede? 

Süreyya Sineması, Kadıköy Süreyya Operası ya da bugünkü adı ile Süreyya Paşa Konser ve Opera Binası, Kadıköy'de Bahariye Caddesi üzerinde yer alıyor.