Kapıcıların hakları nelerdir?

Kanun karşısında kapıcılar işçi, konut sakinleri ise işveren statüsündedir. Bu çerçevede kapıcıların görev ve sorumlulukları olduğu gibi hakları da var. Peki kapıcıların hakları neler?

Kapıcıların hakları nelerdir?

Konut kapıcılarının görev ve sorumlulukları ‘Konut Kapıcıları Yönetmeliği’nde açıkça belirtilmiş durumda. Kanunlar karşısında kapıcılar işçi, konut sakinleri ise işveren pozisyonunda olduğu için kapıcıların görevleri olduğu kadar hakları da vardır. Maaş hesaplamasının belirlenen kriterlere göre yapılması, yıllık izin, daire tahsis edilmesi gibi kapıcı hakları ilgili kanunlarda açıkça belirtilmiştir. Peki kapıcıların hakları nelerdir? Sorunun yanıtını genel başlıklar halinde vermeye çalıştık.

Kapıcıya konut verilmesi zorunlu mu?

Eğer konut içinde ya da 40 metrelik bir uzaklıkta kapıcı dairesi varsa, bu daireyi kapıcıya kira bedeli almadan tahsis etme zorunluluğu var. Bu daire kapıcı dışında bir başkasına kiraya verilemiyor.

Kapıcının izinleri

Kapıcıların hakları arasında izin konusu da geliyor. Kapıcıların haftalık 1 gün izin hakları olduğu gibi ücretli yıllık izin haklarının da olduğu kanunlarca belirlenmiştir.

Kapıcıların çalışma süresi

Kapıcıların çalışma süreleri de ilgili kanunda açıkça belirtilmiştir. Buna göre bir kapıcının 45 saatten fazla çalıştırılması kanunen yasak.

Kapıcılar mesai alır mı?

Kapıcılar aylık maaşlarını düzenli alma hakkına ve fazla mesai yaptıklarında da mesai parası alma hakkına sahipler.

Kapıcı hamileyse…

Hamile bir kapıcının doğumdan 6 doğumdan sonra da 6 olmak üzere 12 hafta çalıştırılması kanunen yasak.